Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Pijany kierowca auta nie pił alkoholu. Wykryli rzadką chorobę

37

Policja zatrzymała kierowcę auta podejrzanego o jazdę po pijanemu. Mężczyzna zaklinał się, że nie pił alkoholu, ale alkomat wykazał co innego. W końcu lekarze znaleźli prawdziwego winowajcę.

46-letni kierowca miał 2 promile alkoholu we krwi mimo całkowitej abstynencji.
46-letni kierowca miał 2 promile alkoholu we krwi mimo całkowitej abstynencji. (Getty Images, Joe Raedle)

Policjanci myśleli, że złapali pijanego kierowcę. 46-letni mieszkaniec Karoliny Północnej został zatrzymany przez funkcjonariuszy podejrzewających go o nietrzeźwość. Kierowca auta zachowywał się, jakby był kompletnie pijany, ale odmówił badania alkomatem.

W szpitalu wykryto u niego około 2 promili alkoholu we krwi. Lekarze i policjanci nie wierzyli w zapewnienia kierowcy, który upierał się, że nie pił. 46-latka zatrzymano, ale ostatecznie nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Jego ciotka kupiła mu alkomat i skierowała do dobrego lekarza. Kobieta słyszała o przypadkach ludzi, którzy nie pili alkoholu, ale i tak byli pijani. Niedługo po aresztowaniu 46-latek był tak pijany, że przewrócił się i rozbił głowę. Dopiero po serii badań wykryto u niego zespół auto-browarniczy.

Zobacz także: Zobacz też: Skrajna głupota kierowcy. Wypadek w Gliwicach

Pacjenci mają podobne problemy do alkoholików: zapach, oddech, senność, niepewny krok. Wyglądają jak osoby odurzone alkoholem, jednak można ich leczyć środkami przeciwgrzybicznymi - powiedział Fahad Malik, główny autor badania.

Organizm 46-latka wytwarzał substancję podobną do piwa. Wszystko przez antybiotyki zażywane kilka lat wcześniej po urazie kciuka. W jelitach Amerykanina znaleziono grzyb Saccharomyces cerevisiae, czyli tzw. drożdże browarnicze, przez które węglowodany fermentowały w jego ciele. W efekcie mężczyzna był pijany, mimo całkowitej abstynencji.

Około 1,5 roku później dzięki leczeniu objawy całkowicie ustąpiły, a pacjent wznowił swój poprzedni styl życia, w tym normalną dietę. Na wszelki wypadek sporadycznie sprawdza poziom alkoholu w wydychanym powietrzu - triumfalnie ogłosili autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "BMJ Open Gastroenterology".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić