*Za przyjmowaniem migrujących do UE jest tylko 28 proc. badanych. * Co ciekawe, nieco inne zdanie mamy o uchodźcach z krajów ogarniętych wojną. Pomysł ich przyjmowania popiera już 44 proc. ankietowanych. Spośród nich 40 proc. chce, by uchodźcy zostali w Polsce tylko do czasu zakończenia konfliktu, a tylko 4 proc. zgadza się na ich stały pobyt w naszym kraju. CBOS zapytał również o przyjmowanie Ukraińców. Na to zgadza się 57 proc. Polaków, a przeciwnych jest 38 proc.
*Nastawienie do uchodźców wiąże się również z wiekiem i statusem. *Przeciwnikami udzielania azylu są głównie młodzi (18-24 lata), mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym oraz ci o najniższych dochodach. Za natomiast są osoby nieco starsze (45-64 lata), wykształcone, mieszkające w dużych miastach, z dobrymi dochodami, o poglądach lewicowych i nieuczestniczący w praktykach religijnych.
Polski sondaż koresponduje z wynikiem referendum na Węgrzech. Tam przyjęciu uchodźców sprzeciwiło się aż 98,3 proc. głosujących. Frekwencja nie przekroczyła jednak 50 proc. (wyniosła ok. 40 proc.), dlatego referendum uznano za nieważne.
Autor: Krzysztof Narewski
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.