Jan Muller| 

Polacy wybrali zawody dzieciom

3

Podczas festiwalu Ada Lovelace odbyła się debata "Jak widzisz przyszłość zawodową Twoich dzieci?". Zaprezentowano wyniki ogólnopolskiego badania opinii polskich rodziców o wymarzonych zawodach dla ich pociech.

Polacy wybrali zawody dzieciom
(Shutterstock.com)

Programista to zawód najbardziej prestiżowy (73,4 proc.) dla syna, mniej dla córki. W badaniu BIOSTAT rodzice dziewczynek wskazywali go (60,4 proc.) dopiero po zawodzie lekarki (67,7 proc.).

Gdyby wybór ścieżki zawodowej miał zależeć od rodziców, to najchętniej posłaliby oni swoich synów na studia IT (26,6 proc.), podczas gdy jedynie 10,1 proc. rodziców chciałoby, aby ich córki studiowały ten kierunek - zauważa rmf24.pl.

Co dzieci powinny studiować? Najpowszechniejsza (90 proc. w obu grupach) była banalna i dość oczywista odpowiedź, że "studia powinny być zgodne z zainteresowaniami". Różnice pojawiają się na etapie oceny rzeczywistości. Rodzice synów sugerują się najpierw sytuacją rynkową (36,1 proc.), a potem dopiero wysokością zarobków (31,1 proc). Gdy chodzi o córkę, reakcja rodziców jest odwrotna (odpowiednio 29,5 proc. i 35,9 proc.).

Ponad połowa rodziców pozostawia wybór zawodu ich dziecku. Nie znaczy to, że nie mają swojej opinii o ewentualnym zawodzie syna czy córki. Rodzice dziewczynek częściej niż chłopców za bardziej prestiżowe uważają zawody weterynarza, ekonomisty, biologa czy matematyka. Wyniki badania wpasowują się w temat przewodni festiwalu, dla którego organizatorów podstawowym celem jest promocja nauk ścisłych wśród młodych kobiet.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić