Połowa ludzi na Ziemi żyje na jednym procencie wszystkich lądów

Na świecie żyje 7,3 mld ludzi. Połowa z nich jest ściśnięta na bardzo niewielkich obszarach, głównie w Azji. Druga połowa swobodnie rozproszyła się na pozostałych 99 proc. powierzchni globu.

Połowa ludzi na Ziemi żyje na jednym procencie wszystkich lądów
(flickr.com, ~Pyb)

Mapa powstała w oparciu o badania NASA. Naukowcy podzielili lądy na niewielkie komórki (4,8 km x 4,8 km) i policzyli liczbę ludności na każdym z nich. W ten sposób zebrali dane z 28 mln pół identycznej wielkości.

Autor mapy, Max Galka, zobrazował te dane. Na żółto zaznaczył każdy kwadrat, w którym żyje więcej niż 8 tys. osób. Te znalazły się się głównie na terenach Indii, Bangladeszu, Chin oraz Indonezji. Mieszka tam dokładnie 46 proc. światowej populacji. Reszta ludzi zamieszkuje obszary zaznaczone na czarno.

Według prognoz w 2100 r. na Ziemi będzie 11 mld ludzi. Czy na naszej planecie jest wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić tyle osób? Sądząc po mapie, tak.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić