Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Polscy kierowcy nie muszą bać się fotoradarów

26
Podziel się

Urządzeń pomiarowych jest w kraju dwukrotnie mniej niż 2 lata temu i mniej niż w większości europejskich państw. Dodatkowo i tak wszyscy przed nimi zwalniają, więc ich skuteczność często jest znikoma - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polscy kierowcy nie muszą bać się fotoradarów
(Fotolia)

W Polsce można jeździć szybciej. Według danych NIK z 2014 r., nawet 40 proc. kierowców unika płacenia mandatów. Ponadto wielu z nich nawet ich nie otrzymuje, dlatego, że w niektórych miejscach tolerancja, jaką ustawiono na fotoradarach, wynosi aż 30 km/h. Dla porównania warto dodać, że w Niemczech to 7 km/h, a w Estonii nie ma jej wcale.

Najwięcej urządzeń pomiarowych w EU ma Wielka Brytania. Na Wyspach jest ich ponad 6 tys. Niemieccy kierowcy też muszą uważać, bo w ich kraju w różnych miejscach czeka na nich nawet 3 tys. Trzecia pod tym względem jest Francja - 2,2 tys. fotoradarów.

Jest gorzej, niż było jeszcze kilka lat temu. Aż 400 fotoradarów stoi bezużytecznie. Ustawa ze stycznia tego roku zabrała straży miejskiej prawo do ich obsługiwania. Nie określono jednak, kto ma odkupić od samorządów urządzenia. Może to zrobić Inspektorat Transportu Drogowego, ale dostosowanie jednego fotoradaru do używanego przez ITD systemu CANARD to koszt ok. 50 tys. zł, którego nikt nie chce ponieść.

Problemy zaczęły się w 2014 r. Wówczas Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła raport, z którego wynikało, że straż miejska i samorządy traktują przenośne fotoradary jako maszynki do zarabiania pieniędzy i nie służą one poprawie bezpieczeństwa. Zalecono, by odebrać im urządzenia, ale NIK proponował także pozostawienie straży fotoradarów stacjonarnych. Posłowie jednak przegłosowali ustawę z zapisem o całkowitym odebraniu radarów samorządom.

Autor: Kamil Karnowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(26)
DDD
5 lata temu
straż miejska ma pilnować porządku w miescie i bezpieczeństwa przed chuliganami a nie spać za miastem w samochodzie udając że pracują bo pilnują radaru a tam kogoś leją to przecież nie będą się narażać oni mają patrolować ulice najlepiej pieszo ALE KTOŚ O TYM ZAPOMNIAŁ
rtrtrtrt
5 lata temu
ITD z kamery mi zabralo 200 zl
tadek
5 lata temu
Na polskiego kierowcę musi być BAT w postaci fotoradarów lub wysokich mandatów i sporej ilości punktów karnych, bo jak BATA nie ma to jest głupota, brawura, nonszalancja, brak wyobraźni i przewidywania skutków nadmiernej prędkości.
myyk
5 lata temu
Drogi sa tak beznadziejne ze nikt nie jezdzi szynko. jak zwykle gazeta wybrcza wale scieme. W niemczech mamy autostrady i obwodnice, jak komus sie nie podoba wolno jezdzic po wioskach to leci sobie na autostrade. U nas mozna co najwyzej na droge polna :D
pies
5 lata temu
i posłowie mieli rację pozbawiając gmin tych urzadzeń - ale co dalej ? Dalej to edukacja adeptów motoryzacji, zmiana edukacyjna, pedagogiczna nauki jazdy, nie karanie , ale prawnie zmuszanie do udziału w szkoleniach edukacyjnych w temacie zagrozeń w RD , skutków, przyczyn itp., lość policjantów do tego niedouczonych w zakresie prewencji a skierowanych jedynie na statystyczna ilośc MK , ma w naszym społeczeństwie odwrotny skutek.
Alojz Wiertar...
5 lata temu
Bo w naszym "pięknym" kraju fotoradar nie służy poprawie bezpieczeństwa, tylko wyciągnięciu od nas większej kasy przez bandyckie państwo. Przecież skądś trzeba wziąć pieniądze na utrzymanie bandy urzędasów i podwyżki dla darmozjadów i nierobów, elegancko zwanych politykami...
zimny
5 lata temu
Nie brakuje, przypominam Donald i spółka POstawili 2000szt.
gfds
5 lata temu
Wszelkie możliwości zaniechania poniewierania , tubylczej , gorszej od naznaczonych władzią , jest zagrożeniem dla - ciągu dalszego upadlania i poniewierania Narodu .
Lulek
5 lata temu
A może by tak Polacy wykazali się obywatelską postawą i pomimo braku radarów zaczęli jeździć przepisowa ?
bezpieczny ki...
5 lata temu
chciałbym zobaczyć statystyki dotyczące ilości wypadków odkąd fotoradary przestały pojawiać się na drogach. Idę o zakład, że nie ilość wypadków się nie zwiększyła.
marek
5 lata temu
za szybko jedziesz? strzał w głowę zamiast mandatu od policji :-)
Kurt
5 lata temu
"Dodatkowo i tak wszyscy przed nimi zwalniają, więc ich skuteczność często jest znikoma - pisze "Gazeta Wyborcza". CO ZA BZDURA!!! Jeśli zwalniają to właśnie są skuteczne!!!!! Tylko wyborcza mogła napisać taką głupotę.
Haste
5 lata temu
Polska w skrócie: Dużo fotoradarów - źle, mało fotoradarów - też źle...
Książę
5 lata temu
Sęk w tym, że Polska nie ma samorządów, samorządność w Polsce została zlikwidowana za komuny i do dzisiaj nie odrodziła się. Samorzady z silnym poparciem społecznym to zagrożenie dla kacyków z Wiejskiej. uważam ze samorzady powinny mieć nie tylko radary stacjonarne ale i możliwość ściagania myta za przejazd przez miejscowości takim tirom czy pojazdom z poza gminy, zanieczyszczają powietrze stwarzaja niebezpieczenstwo i hałas. To skandal, ze na autostradach sciaga się haracz z pojazdów a w samorzadach nie, chociaż przejazd przez autostrade nikomu nie szkodzi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić