aktualizacja 

Powojenne zdjęcie okazało się fałszywką

3

Rasistowski mem zatytułowany #BanIslam rozpowszechnił się w mediach społecznościowych w ciągu weekendu. Komentarze, które pojawiły się pod postem, były bardzo wulgarne. Jednak nie wszystko, co znajduje się w internecie, jest prawdziwe.

Powojenne zdjęcie okazało się fałszywką
(twiiter.com, Cristina Laila)

Mem rzekomo przedstawia dwa zdjęcia Bejrutu. Pierwsze (z lewej) sprzed wojny domowej z lat 1975-1990, w której zginęło 250 tys. osób. Drugie (z prawej) miasto po destrukcji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Komentarze pod postem pojawiły się błyskawicznie.

Muzułmanów wpuszczono do Libanu w ramach "wielokulturowości" - choć w większości przypadków ludność muzułmańska, chrześcijańska i druzowska współistniały ze sobą od ponad 1000 lat. Obecna wojna to wina Islamu - czytamy w poście.

Liban kiedyś był Paryżem Bliskiego Wschodu, aż muzułmanie wrócili pod tytułem "wielokulturowości”... Ale nie martw się! Gdy Islam przejmie władzę, będzie złoty wiek - piszą w komentarzach.

Prawda jest zupełnie inna. Czy zdjęcia rzeczywiście pokazują zniszczony Bejrut? Na kontrast między obrazem po lewej i prawej stronie zwróciło uwagę wielu ludzi. Internauci szybko znaleźli odpowiedź. Zdjęcie rzekomo zniszczonego Bejrutu nie przedstawia tego miasta. To krajobraz z miasta Aleppo w Syrii oraz zniszczenia spowodowane przez bombę. Zdjęcie zrobił Hosam Katan z agencji Reutera. Historia pokazała tylko, jak łatwo manipulować luźmi za pomocą fotografii.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić