Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Praga. Czesi przemianują nazwę stołecznego placu. Na złość Rosjanom?

354
Podziel się

Radni czeskiej Pragi zdecydowali w poniedziałek, że plac, przy którym położona jest ambasada Rosji, będzie nosił imię Borysa Niemcowa. Niemcow był głośnym krytykiem rządów Władimira Putina, zastrzelonym w 2015 roku.

Moskwa. Miejsce, w którym postrzelony został Borys Niemcow
Moskwa. Miejsce, w którym postrzelony został Borys Niemcow (Getty Images)

Radni Pragi zatwierdzili w ten sposób decyzję, którą planowali już od pewnego czasu. W ten sposób stolica Czech dołączy do Waszyngtonu i Kijowa, jako miast, które upamiętniły rosyjskiego obrońcę praw człowieka.

Oficjalna zmiana nazwy placu z "Pod Kasztanami" na "Borysa Niemcowa" nastąpi 27 lutego, czyli w piątą rocznicę zabójstwa opozycjonisty. Plac zlokalizowany jest w dzielnicy dyplomatycznej. Oprócz rosyjskiej ambasady leży przy nim m.in. biuro OBWE, organizacji zajmującej się prawami człowieka w Europie.

Zobacz także: Manewry rosyjskiego wojska w Arktyce

Zdenek Hrib, burmistrz Pragi, zapowiedział też nazwanie alei w jednym z miejskich parków imieniem dziennikarki Anny Politkowskiej, która została zamordowana w 2006 roku.

Obie te osoby działały na rzecz demokracji i obie zostały haniebnie zamordowane. Zasługują na upamiętnienie. - napisał Hrib na swoim Twitterze.

Borys Niemcow był działaczem prodemokratycznym oraz działaczem opozycyjnej partii Parnas. Otwarcie sprzeciwiał się praktykom rządów Władimira Putina. Po zwycięstwie obecnego prezydenta Rosji w 2012 roku był organizatorem ogólnokrajowych protestów. Atakował również władze kraju za postępowanie względem Ukrainy i aneksję Krymu.

Zabójstwo Borysa Niemcowa

27 lutego 2015 roku, Niemcow został postrzelony przez "nieznanych sprawców" przechodząc przez most kilkaset metrów od Placu Czerwonego. W ciągu dwóch tygodni FSB poinformowało, że podejrzanych o zabójstwo jest pięciu Czeczenów, z których przyznał się tylko jeden, Zaur Dadajew, który jednak potem odwołał swoje zeznania. Dadajew twierdził, że w trakcie przesłuchań był torturowany. Ostatecznie skazano go na 20 lat kolonii karnej, a śledztwo zakończono z powodu "niemożności znalezienia zleceniodawców".

Według wielu opozycjonistów oraz zagranicznych komentatorów, bezpośrednimi zleceniodawcami zamachu były osoby z najwyższych kręgów rosyjskich władz. Most, na którym zabito Niemcowa jest miejscem zebrań opozycjonistów, którzy wielokrotnie spotykają się z atakami "nieznanych sprawców".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(354)
mmm
miesiąc temu
fajnie
Koko14
miesiąc temu
Bardzo sluszna zmiana. Brawo Czesi. Niemcowowi chociaz to sie należy. W końcu naslani przez Putina siepacze ruscy go zastrzelili.
SuperPOmysl
miesiąc temu
i zaproście Pana Ambasadora na uroczystość odsłonięcia tablicy! :-)
krasnyj
miesiąc temu
Chociaż raz Czesi pokazali , że mają jaja.Jak Putin spyta kto nazwał ten plac imieniem Niemcowa niech odpowiedzą mu , że nieznani sprawcy z Czeczenii.
Poland
miesiąc temu
Brawo Czesi ,to świetny pomysł i należyte uczczenie tych wartościowych ludzi.
Najnowsze komentarze (354)
Alleluja
miesiąc temu
Brawo Czesi !!!!
B52
miesiąc temu
to nasze lewactwo będzie zmieszane
Gość
miesiąc temu
Może i my zmienimy ul.Belwederską lub Spacerową na Borysa Niemcowa
vvv
miesiąc temu
Ale jaja USA i prawa człowieka chyba jakiś upośledzony to wymyślił
reweal
miesiąc temu
Naprawdę ? Czesi się odważyli ?!
nrte
miesiąc temu
brawo wy
Jolita
miesiąc temu
Dlaczego nie piszecie że Niemcow to był Żyd z pochodzenia?
Alish
miesiąc temu
Dziene większość chwali czechów i ok ale kat by to zrobił polski rząd zaraz były by słowa krytyki😂😂😂
n00ne
miesiąc temu
Brawo Czesi!
USA
miesiąc temu
No I Czesi cos robia !!! A Pulocki tylko kwacza !!!!!!!!!!!!
Waldi
miesiąc temu
Po tej decyzji Czechów Putin się zapłacze pewno na śmierć.
ja pytOm?
miesiąc temu
"Po zwycięstwie obecnego prezydenta Rosji w 2012 roku był organizatorem ogólnokrajowych protestów" - to oznacza, że był obrońcą praw człowieka po zwycięstwie na wyborach prezydenta?
ja pytOm?
miesiąc temu
"Po zwycięstwie obecnego prezydenta Rosji w 2012 roku był organizatorem ogólnokrajowych protestów" - to oznacza, że był obrońcą praw człowieka po zwycięstwie na wyborach prezydenta?
misju
miesiąc temu
moze i Czesi się wyleczyli z postkomunizmu brawoo
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić