Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Prawie co piąte niemowlę ma nadwagę. U rocznych dzieci jest jeszcze gorzej

4
Podziel się

Za ten stan rzeczy odpowiadają głównie dorośli, którzy nie dbają o dobre nawyki żywieniowe najmłodszych.

Prawie co piąte niemowlę ma nadwagę. U rocznych dzieci jest jeszcze gorzej
(iStock.com)
bETRwrqZ

28 proc. dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, ma problemy z nadwagą lub otyłością. Jeśli chodzi o dzieci młodsze, wcale nie jest o wiele lepiej: za dużo waży aż 18 proc z nich! Winni są oczywiście głównie dorośli, którzy przenoszą swoje złe nawyki żywieniowe na najmłodszych. Ekspertka radzi, jak odżywiać małe dzieci, aby rozwijały się prawidłowo.

Jednym z podstawowych błędów rodziców w odżywianiu dzieci jest przekarmianie. Dotyczy to zarówno wielkości porcji, jak i liczby posiłków w ciągu dnia. Dzieci, które skończyły szósty miesiąc życia, powinny jeść ich dziennie pięć, nie więcej. Przy ustalaniu wielkości porcji kierujmy się apetytem dziecka. Jeżeli nie chce już ono jeść, nie zmuszajmy go do dokończenia posiłku. Pamiętajmy też, że dzieci mających ponad rok nie należy karmić w nocy.

bETRwrrb

Innym bardzo częstym błędem jest wprowadzanie do jadłospisu dzieci produktów niewskazanych. Oczywiście chodzi m.in. o słodycze. Zawierają one dużo cukrów prostych, a co za tym idzie – sprzyjają próchnicy, nadwadze i otyłości. Niedobre są także wędliny konserwowane azotynami. Wybierajmy produkty, które tych związków nie mają.

Zobacz także: Zobacz także: Co jedzą dzieci w szkołach? Odpowiedź może zaskoczyć

*Co zatem należy dawać do jedzenia małym dzieciom? *Przede wszystkim produkty naturalne. "Zadbajmy o to, żeby dziecko dostało pięć razy w ciągu dnia warzywo lub owoc, co oznacza, że powinny być one częścią każdego z posiłków. Pomiędzy posiłkami i do posiłków – woda do picia. Nie unikajmy ryb w żywieniu najmłodszych. Wybierajmy te oceaniczne, dziko żyjące, nie hodowlane” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Anna Rzeszotek, specjalista ds. żywienia z Nestlé Nutrition. Bardzo ważne dla dzieci są również wyroby z nabiału. Najlepiej, żeby były naturalne, niesłodzone. Poza tym warto, aby w jadłospisie dzieci znalazły się produkty z pełnego przemiału: razowy chleb, razowy makaron i kasza.

bETRwrrh

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETRwrrC
KOMENTARZE
(4)
kinia
4 lata temu
Otyłość u rocznego dziecka to wina zaniedbań rodziców. Mojej małej nie daję żadnych słodzonych soczków, żeby się próchnicy nie nabawiła. Z resztą oboje z mężem jesteśmy przeciwnikami niezdrowego jedzenia. Zamiast chodzić po fast foodach w domu gotujemy, a do picia cisowianka. Jesteśmy szczupli i nie pamiętam, żeby ktoś z nas chorował.
splinter67
4 lata temu
kobiety w ciąży faszerują lekami które zawierają sterydy a potem są takie efekty
GieTek
4 lata temu
To efekt 500+.
bETRwrrD
Lola
4 lata temu
Problem dotyczy lekarzy pediatrów. Moje dziecko, karmione naturalne, potem nie przekarmianie, wychowane bez cukru i słodyczy, przez co szczupłe i z mała masą, za to zwinne i szybkie( zaczęło chodzić w wieku 10 miesiący), ciagle było pod obserwacja jako dziecko niedożywione. Badania wskazywały, ze jest zdrowe i bez niedoborów pokarmowych. Ale to było bez znaczenia , bo na każdej wizycie u lekarza słyszałam; " Dlaczego on taki chudy???". Dzisiaj ma 3 lata, je wszystkie warzywa, zupy i ryby. Tran wypija jak oranżadę. Takich mamy lekarzy, nie ważne jak grube jest dziecko, bo dla nich grube to zdrowe.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić