Problem ostatniej kropli keczupu nareszcie rozwiązany

28

Jedni używają dłoni jak przy ciosie karate, drudzy potrząsają z całych sił, a jeszcze inni tracą cierpliwość i wyrzucają nie do końca opróżnioną butelkę do kosza. Znacie ten problem z resztką keczupu? Naukowcy znaleźli rozwiązanie.

Problem ostatniej kropli keczupu nareszcie rozwiązany
(Shutterstock.com)

Nowa butelka od środka jest śliska niczym podłoga z rozlanym olejem. Tak działa specjalna powłoka, którą wynaleźli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Powłoka, pokrywająca wnętrze butelki, znakomicie sprawdzi się również np. w tubkach pasty do zębów, z których trudno wycisnąć substancję do samego końca - podaje BBC News. Może być stosowana też w opakowaniach innych kosmetyków czy nawet klejów.

Technologia jest całkowicie bezpieczna dla produktów spożywczych - zapewnia profesor Kripa Varanasi, który opracował wyjątkowo śliską warstwę.

Pokrywa zbudowana jest z cząstek stałych i ciekłych. Dlatego - jak zapewniają specjaliści z amerykańskiego Bostonu - może być dopasowana do opakowania konkretnego produktu. Nakładana na szorstką powierzchnię wnętrza np. butelki, wypełnia wszystkie pory i staje się "ślizgawką" dla keczupu.

Zysk to nie tylko koniec irytującego wytrząsania sosu z opakowania. Amerykanie mają nadzieję, że dzięki ich odkryciu znacząco zmniejszy się liczba odpadów. Wynalazek ma wejść do masowej produkcji w ciągu kilku lat.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić