Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Proces Vatileaks nabiera tempa. Hierarchowie kościelni trafią za kratki?

11

Emiliano Fittipaldi, jeden z autorów wycieku informacji na temat nadużyć finansowych i przywilejów watykańskiej elity, skarży się, że proces nabiera coraz bardziej "kafkowskiego" charakteru. Oskarżony zarzuca Kościołowi katolickiemu, że ten w trakcie rozpraw nie dementuje oskarżeń, co więcej, jego zdaniem ostatnie działania tej instytucji potwierdzają jedynie kontrowersyjne doniesienia.

Proces Vatileaks nabiera tempa. Hierarchowie kościelni trafią za kratki?
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Emilio García)

Proces toczący się przed sądem w Watykanie w tzw. sprawie Vatileaks, czyli wycieku tajnych dokumentów, wydaje się coraz bardziej "kafkowski" - powiedział Fittipaldi, wychodząc w poniedziałek wieczorem z trybunału.

Fittpaldi zwraca uwagę na korzyści płynące z wycieku. Za przykład podaje m.in. fakt, jakoby były watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone musiał oddać do kasy watykańskiego szpitala pediatrycznego 150 tysięcy euro, ponieważ wcześniej wziął z budżetu fundacji tej placówki pieniądze na remont jego apartamentu za Spiżową Bramą.

Dziennikarz nie działał sam. W ujawnieniu opinii publicznej tajnych kościelnych dokumentów w listopadzie 2015 roku pomógł mu inny włoski żurnalista Gianluigi Nuzzi. W materiałach, które nielegalnie przekazali mediom, przeczytać można obszerne fragmenty na temat nadużyć finansowych najwyższych hierarchów kościelnych, przywilejów kapłanów i ich oporach wobec reform, które inicjuje papież Franciszek.

Poza tym przed kilkoma dniami papież Franciszek wprowadził nowe zasady finansowania procesów kanonizacyjnych, by zagwarantować przejrzystość wydatków - dodał dziennikarz tygodnika „L’Espresso”.

Fittipaldi jest jednym z czterech oskarżonych. Oprócz Włocha na ławie oskarżonych zasiadają też: hiszpański ksiądz Lucio Vallejo Balda - były pracownik Prefektury ds. Ekonomicznych, jego były asystent Nicola Maio oraz do niedawna współpracownica Watykanu, specjalistka PR Francesca Chaouqui. Kobieta przychodzi na rozprawy w zaawansowanej ciąży i w asyście ochrony.

Oskarżonym grozi od 4 do 8 lat więzienia. Jednak Balda, Chaouqui i Maio mają postawiony dodatkowy zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, za co mogą zostać skazani dodatkowo na 6 lat odsiadki. Rozprawa toczy się przed sądem w Watykanie. Sam papież odniósł się do sprawy w krytyczny sposób, ubolewając, że nie przyczynia się ona do poprawy wizerunku Kościoła.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Cios w talibów. Nie żyje Haqqani
Dwa lata od tragedii. Śledztwo w sprawie śmierci Kamilka z Częstochowy wciąż trwa
Wpadka w TV. Ojciec i syn upokorzyli piłkarza?
Obrońcy Mariupola skazani na dożywocie. Wyrok w Doniecku
Szok w Brazylii. Rodzice dziecka odkryli prawdę po latach
Tragiczna śmierć księdza w spalonym aucie. Wierni opłakują proboszcza
Watykan podjął decyzję. Wysokie kary grzywny, a nawet więzienie
Pies w lesie musi być na smyczy? Leśnicy pokazali wideo
Okazjonalne jedzenie słodyczy korzystne dla serca? Są nowe badania
Kaczyński w prokuraturze. Przyjechał na przesłuchanie
Jak usunąć stary tłuszcz z kuchni? Tym sposobem zrobisz to raz-dwa
Piąty żubr zabity przez wojskową ciężarówkę. Poruszające zdjęcie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić