Aneta Michałowska| 

Przełom w medycynie. Sparaliżowani odpowiedzą na pytania

0

Pacjenci, którzy stracili możliwość komunikowania się z otoczeniem, odzyskają tę możliwość. Wszystko za sprawą specjalnego komputera, który "czyta" ich myśli.

Przełom w medycynie. Sparaliżowani odpowiedzą na pytania
(twitter.com, Wyss Center)

Aktywność komórek mózgowych zmienia poziom tlenu we krwi, co skutkuje zmianą jej koloru. To czytelny sygnał dla naukowców, który nie wymaga żadnego wysiłku pacjentów. Zadając chorym proste, zamknięte pytania, na które odpowiedzieć można tylko "tak" lub "nie", analizowali różnice w barwie krwi. To dawało im odpowiedź na zadane pytania. Posłużyli się specjalnie skonstruowaną aparaturą.

Wyobraź sobie, że nie masz żadnej możliwości komunikacji, a od teraz możesz odpowiadać "tak" lub "nie". To ma ogromne znaczenie - mówi profesor Ujwal Chaudhary.

Niektórzy sparaliżowani pacjenci mogą się komunikować z otoczeniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Jednak w niektórych, cięższych przypadkach, nawet to nie jest możliwe. Dlatego rozwiązanie szwajcarskiego Wyss Center daje im nową nadzieję. Chaudhary zapewnia, że ta technologia znacznie podniesie poziom życia chorych.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić