aktualizacja 

Przełomowe odkrycie w historii ewolucji. 13-latka była hybrydą międzygatunkową

581

Dziewczynka była dzieckiem Neandertalki i Denisowianina. Grupa badaczy po raz pierwszy uzyskała dowód na krzyżowanie się różnych gatunków hominidów.

Przełomowe odkrycie w historii ewolucji. 13-latka była hybrydą międzygatunkową
(PAP/DPA, FEDERICO GAMBARINI)

Naukowcy przebadali fragmenty DNA ze szczątków 13-latki sprzed 90 tysięcy lat. Kiedy spojrzeli na wyniki, zrozumieli, że natrafili na pierwszy znany przypadek potomstwa pochodzącego z dwóch różnych gatunków - informuje "The Scientist".

Matka dziewczynki była Neandertalką, ojciec Denisowianinem. W próbkach z kości palca naukowcy odnaleźli fragmenty kodu genetycznego należącego do obu gatunków przodków człowieka. DNA zawierało 23 pary chromosomów.

Połowa z nich miała molekularne markery matki (Neandertalki). Chromosomy pochodzące od ojca wskazywały jasno, że był Denisowianinem. Ale tu kolejne zaskoczenie - w DNA ojca 13-latki odnaleziono ślady kodu genetycznego jego neandertalskiego przodka. Stąd wniosek, że krzyżowanie się gatunków zdarzało się już dużo wcześniej. Naukowcy zastrzegają jednak, że interakcje międzygatunkowe nie zdarzały się często. W przeciwnym razie populacje nie zachowałyby swojej odrębności.

Jest to niezwykle bezpośredni dowód. Mogę powiedzieć, że prawie ich przyłapaliśmy na tym akcie - powiedział Svante Pääbo, genetyk molekularny w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech, który kierował nowymi badaniami.

Badane szczątki zostały odnalezione w syberyjskiej Denisowej Jaskini. 8 lat temu badacze znaleźli DNA nie pasujące do wcześniej znanych. W ten sposób odkryli jeszcze jeden gatunek wśród protoplastów współczesnego człowieka. Nazwali go Denisowianami od nazwy jaskini.

Denisowianie oderwali się od Neandertalczyków 400 tysięcy lat temu. Obie grupy miały wspólnego przodka, który wyemigrował z Afryki kilkaset tysięcy lat wcześniej. Odkrycie szczątków dziecka, które było wynikiem krzyżowania się dwóch gatunków każe naukowcom inaczej spojrzeć na ewolucję.

Model izolowania populacji nie jest dokładny. Inne grupy, które z nami współistniały, są częścią naszej historii - powiedziała Emilia Huerta-Sanchez, genetyk z Uniwersytetu Browna, która uważa, że nie powinno się dzielić na odrębne gatunki Neandertalczyków, Denisowian i współczesnych ludzi.

Większość naukowców podtrzymuje, że były to różne gatunki hominidów. Porównują Ziemię w ówczesnym czasie do krain wykreowanych przez J.R.R. Tolkiena - nie było hobbitów, krasnali i elfów, ale żyły w jednym czasie różne gatunki naszych przodków. Teraz jest dowód na to, że nie tylko żyły, ale również krzyżowały się.

Współcześni ludzie pochodzący z Europy i Azji mają około 2 procent DNA Neandertalczyków. Z kolei w kodzie genetycznym mieszkańców Azji Wschodniej i wysp Pacyfiku znajduje się nawet 6 procent DNA pochodzącego od Denisowian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić