Psychopatia wynikiem ewolucji?

14

Neurologiczna choroba czy zwykły mechanizm adaptacyjny? Badania psychologa Roberta Hare'a z Kanady rzucają całkiem nowe światło na zaburzenia osobowości.

Psychopatia wynikiem ewolucji?
(o2.pl)

*Tradycyjnie psychopatia kojarzona jest z zaburzeniami sfery emocjonalnej. * Jednak współcześni badacze tematu coraz częściej akcentują ewolucyjne źródło zaburzenia. Naukowcy opracowali specjalny test. Wyniki dowodzą, że 1 proc. populacji ludzi cierpiących na zaburzenia neurologiczne to rezultat procesu adaptacyjnego mechanizmu ewolucji.

Psychopatia to nie choroba, ale ewolucyjny mechanizm przetrwania, który jest indywidualny w zależności od człowieka - uważa profesor Hare.

Dlaczego ludzie stają się psychopatami? Mimo wieloletnich badań odpowiedź na to pytanie pozostaje niejasna. Zdecydowana większość prac naukowych na temat psychopatii skupia się na nieprawidłowościach w budowie mózgu i jego funkcji, a także wpływu czynników zewnętrznych na zachowanie człowieka.

To jest po prostu za rozsądne, by interpretować psychopatię jako ewolucyjny rozwój człowieka - powiedział Here, cytując "Discover Magazine".

Różnic między ludźmi szuka się w cechach temperamentalnych. Bierze się również pod uwagę przypadki wczesnodziecięcego zepsucia charakteru pod wpływem ujemnych wpływów środowiskowych.

Można przekazać swoje geny jednemu lub dwójce dzieci i ma to duży wpływ na ich samopoczucie. Ale wiemy, że relacje psychopatów są bezosobowe, co sprzyja strategii posiadania wielu dzieci, które następnie sie porzuca - twierdzi badacz.

Dla większości ludzi taka metoda reprodukcji jest niedopuszczalna. Jednak to jeden z objawów psychopatii i należy uznać go za adaptację biologiczną, a nie zaburzenie neurologiczne. Psychopaci znają różnicę między dobrem a złem. Struktura i funkcja mózgu psychopatów może być nieco inna. Wynika to z ewolucyjnego punktu widzenia psychologii.

Oni właściwie są zaprojektowani do angażowania się w zachowania drapieżne. Mogą być genetycznie zaprogramowani, ale nie wiemy, co wyzwala mechanizmy tych genów. Wiemy jednak, że czynniki środowiskowe są również wyznacznikiem zaburzeń - dodaje Here.

Osoby dotknięte zaburzeniem antyspołecznym notorycznie popełniają przestępstwa. Niemniej jednak istnieje grupa osób, które - mimo że często nie wkraczają na drogę przestępstwa i nie są jawnie antyspołeczne - określane są mianem psychopatów.

Ludzie powiedzą, że ich zachowanie to czyste zło, ale co to znaczy? - podsumowuje Robert Here.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić