Jan Muller| 
aktualizacja 

Religijne dzieci są wredniejsze od innych. Naukowcy: mali muzułmanie najostrzejsi

101

Wychowywane w wierze dzieci są mniej uprzejme i ostrzej oceniają innych niż ich rówieśnicy z rodzin świeckich.

Religijne dzieci są wredniejsze od innych. Naukowcy: mali muzułmanie najostrzejsi
(iStock.com)

Zachowania małych chrześcijan są takie same jak muzułmanów. Równie niemoralne, Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z 7 uczelni świata m.in. z Chicago, Toronto, Guangzhou czy Doha, a na dowód opublikowali wspólne badania w piśmie "Current Biology". Okazuje się, że najgorsze są pociechy, które zgłebiają islam. Mali muzułmanie oceniali bliźnich najostrzej, byli najbardziej wredni, a do nie mieli ochoty pomagać innym.

Nasze odkrycie przeczy powszechnemu przekonaniu, że dzieci wychowane duchu religii częściej kierują się moralnością, są milsze dla innych czy altruistyczne - badaczy cytuje Blooms Mag".

Zobacz także: Zobacz także: Czego nie robić, by mieć szansę na wychowanie szczęśliwego człowieka?

Naukowcy poddają w wątpliwość, czy religia jest potrzebna dla moralnego rozwoju dziecka. Skłaniają się do opinii, że świeckie wychowanie jest lepsze i prowadzi do wychowania przyzwoitych dorosłych.

*Testom poddano grupę 1200 maluchów w wieku od 5 do 12 lat. *Pochodziły ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Jordanii, Turcji i RPA. Było wśród nich m.in. ok. 24 proc. chrześcijan, 43. proc. muzułmanów i 27,6 proc. bezwyznaniowych. Żydów, buddystów, hinduistów czy agnostyków było zbyt mało, by dane mogły zostać ujęte w badaniu. .

*Dzieciom m.in. pokazano film, na którym maluchy przpepychały się z innymi. *Ich reakcje miały pokazać, jak rozumieją kwestię winy i kary. Dzieci miały także rozdać sobie naklejki, wiedząc że nie starczy ich dla wszystkich. Tak pprawdzano, czy się dzieliły.

Całe badanie pokazało, że "religijność wpływa na chęć karania innych". Dzieci z rodzin deklarujących się jako praktykujące "często dużo ostrzej, i dużo łatwiej osądzały zachowania innych - twierdzą naukowcy.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić