o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
|
aktualizacja

"Rewolucja PiS. Każdy pracownik dostanie podwyżkę"? Polacy jednak nie ufają PPK [BADANIE]

220
Podziel się

"Lokata lepsza niż wszystkie inne", "gwarantowany zysk", a nawet "każdy pracownik dostanie podwyżkę" - takie wypowiedzi polityków i tytuły w mediach można było śledzić w ostatnim czasie. Dotyczyły PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zapytaliśmy o to rozwiązanie Polaków.

"Rewolucja PiS. Każdy pracownik dostanie podwyżkę"? Polacy jednak nie ufają PPK [BADANIE]
(East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bDUjvToB

Informacyjna machina mająca przekonywać Polaków do odkładania pieniędzy w ramach PPK zdaje się być odpalona na pełnych obrotach. Ministrowie i politycy obozu rządzącego przekonują do Pracowniczych Planów Kapitałowych w mediach, a samo rozwiązanie skonstruowane jest w sprytny sposób.

Nie chodzi nawet o to, że każdy Polak, który nie chce oszczędzać w ten sposób, musi podpisać specjalne oświadczenie, w którym stwierdza, że świadomie rezygnuje z pieniędzy (efekt psychologiczny pewnie odnosi to nie raz), ale nawet na pracodawców nałożono wysokie sankcje finansowe na wypadek, gdyby tym przyszło do głowy zniechęcać swoich pracowników do tego sposobu oszczędzania.

Zapyta ktoś:

bDUjvToD

"W czym problem? Skoro rozwiązanie wspiera oszczędność, a dokłada się do niej i pracodawca, i państwo?".

Ano w samym rozwiązaniu nie ma pewnie nic złego. Gdyby nie fakt, że podobne rzeczy już przerabialiśmy i to w nieodległej przeszłości. Wystarczy wskazać na przykład OFE, i tego jak kolejne ekipy rządzące podbierały pieniądze z tego programu, żeby koniec końców niemalże całkowicie wypaczyć jego założenia. Choć teraz eksperci mają przekonywać, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Zobacz także: Zobacz też: PPK to nie jest OFE. Paweł Borys wyjaśnia różnicę

O "nową rewolucję", czyli PPK postanowiliśmy zapytać Polaków. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy wiedzą, na czym to rozwiązanie polega i czy zamierzają w nim odkładać pieniądze.

bDUjvToJ

Okazuje się, że większość Polaków twierdzi, że zna pomysł PPK i orientuje się, o co w nim chodzi. Taką deklarację złożyło 45 proc. badanych. Niestety udział w badaniu tych, którzy nie orientują się lub słabo się orientują również był wysoki - to aż 38 proc.

Czy Polacy zamierzają odkładać pieniądze w ramach PPK? Tu odpowiedzi rozkładają się już zgoła inaczej. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało zaledwie 17 proc. respondentów! Oszczędzać pieniędzy w PPK, zgodnie z deklaracjami, nie zamierza aż 53 proc. pytanych Polaków.

bDUjvToK

Być może wpływ na taką decyzję Polaków może mieć to, co tak naprawdę sądzimy o nowym rządowym rozwiązaniu. 28 proc. badanych zgadza się bowiem ze stwierdzeniem "To podejrzane rozwiązanie i nie warto się nim interesować". Przeciwnego zdania jest 17 proc. respondentów. Co warte uwagi, aż 55 proc. pytanych stwierdziło, że nie ma na ten temat zdania.

Czyżby więc informacyjno-propagandowa machina nie odniosła skutku? Żeby to ocenić, trzeba będzie pewnie poczekać na pierwsze dane statystyczne dotyczące programu. Niestety, żeby przekonać się o jego skuteczności - w cierpliwość trzeba uzbroić się na lata.

bDUjvToL

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1033 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 1 – 5 listopada 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDUjvTpe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(220)
Przy tej okaz...
rok temu
O ile wszystko podrożeje ???
jaro
rok temu
Tak, tak... Jak się okazuje pisowcy to lepsi złodzieje, niż ich poprzednicy...
beg
rok temu
Mamienie pieniędzmi to podstawa całego programu PiS! Powyciągać z kieszeni Polaków jak najwięcej różnymi sposobami i pod różnymi pozorami, a potem rozdanie części mówiąc "Patrzcie, my wam dajemy!". Głupcy to ochoczo łykną!
bDUjvTpf
Otaku
rok temu
Polacy nie widzicie? PiS doprowadzi do masywnych podwyżek cen, paliwa i energii. Przemysł zacznie wiać z Polski, a wam zostaną długi i bezrobocie. Tylko czekać na protesty...szkoda że daliście się ogłupić i kupić własnymi pieniędzmi :((
6789
rok temu
wystarczy aby nasze emerytury nie były opodatkowane a zarazem dziedziczne dla rodziny a nie dla Państwa
Najnowsze komentarze (220)
JA wiem
rok temu
Rozdawnictwo pisowców nie zna granic. Ale jak zaczniemy oddawać z odsetkami to się nie pozbieramy.
oooj
rok temu
nowe prawa ekonomii....nikt nie traci...ha ha ha glupi narod
słuchaj tylko
rok temu
halo.radio
Obserwator
rok temu
Po doświadczeniach z OFE, trudno się spodziewać, że Polacy uwierzą, że tym razem lepkie łapki rządzących nie sięgną po te środki.
ja
rok temu
politycy nie zdają sobie w większości sprawy z tego że nasze państwo to też firma. nie potrafią zarządzać finansami. do polityki powinno się startować po 20 letnim prowadzeniu firmy minimum 20 osobowej . zrobić tabelkę sukcesów i porażek . i jeszcze we własnym sumieniu odpowiedzieć sobie na pytanie - czy jestem gotowy moralnie na reprezentowanie interesów swoich rodaków.
jska
rok temu
w mojej firmie ludzie w większości zaufali temu programowi i odkładają pieniądze. Dla wielu osób tak naprawdę to jest pierwsza taka szansa żeby coś zmienić
MOC
rok temu
Trzeba mieć dziedzicznie syf zamiast mózgu aby uwierzyć ze rząd pomnoży ludzkie pieniądze, oni je potrafią tylko rozkradać i trwonić.
witek
rok temu
Naiwni zawsze się znajdą ! Niech płacą !
bDUjvToX
Bardzo Mądry ...
rok temu
Pamiętajmy, że sektor publiczny to w tym kraju ogromna armia, która jest utrzymywana z podatków i tzw. "opłat za coś..." Prywaciarze zaś muszą już teraz zarobić na siebie, służby publiczne, nauczycieli i lekarzy, infrastrukturę tego kraju i nagrody dla urzędników. Wkrótce będę płacić coraz więcej. Wszystko zgodnie z polskim Prawem i Sprawiedliwością.
Peterson
rok temu
Jest wiele wypowiedzi słusznych ale nie robi rozumiem jednego dlaczego emerytury nie są płacone od przepracowanych lat, czym dłużej pracujesz masz więcej. Ja idąc na emeryturę w wieku 65 lat będę miał 50 lat składowych pytam gdzie są moje pieniądze? A Państwo wypłaca większości służbą już po 15 latach, niektórzy podejmują pracę nie zawiesza jąć emerytury, inni popadają w nałogi hazard alkohol bo nie wiedzą co robić z wolnym czasem krzywdząc rodziny tworząc często patologie czyż nie?
dr
rok temu
KOLEJNY SKOK NA NASZA KASE!!
olo
rok temu
Odsetki i podatek to dodatkowa kasa dla państwa no i oczywiście całej kwoty jednorazowo nie wypłacisz
joop
rok temu
fakenkaczynska
BYWALEC
rok temu
Jeszcze ciagle brak zaufania ale dwie dekady rzadow PiS (juz 4 lata) mina jak z bicza trzasl. I bedzie to juz INNA, normalna Polska bez powszechnej dzisiaj POGARDY, ZAWISCI i NIENAWISCI podsycanych przez usluzne media i niedoroslych politykow. Oby!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić