Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Jan Muller16.10.17 (10:58)

Ryzyko raka piersi dla kobiet farbujących włosy. Powinny znać te badania

By zmniejszyć ryzyko raka piersi kobiety powinny farbować włosy najwyżej 2 do 5 razy w ciągu roku i używać przy tym produktów z naturalnymi barwnikami, jak buraki.
iStock.com

Chirurg - onkolog z londyńskiego szpitala Princess Grace oszacował ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet farbujących włosy. Weryfikując dane z wcześniej przeprowadzonych badań o nowotworach dostrzegł 14 proc. wzrost prawdopodobieństwa choroby w przypadku częstego kontaktu pacjentek ze sztucznymi barwnikami.

Choć te wyniki nie są ostateczne, to zdecydowanie sugerują, że kontakt z farbami do włosów podnosi ryzyko raka piersi - "The Sunday Times" cytuje prof. Kefaha Mokbela, specjalistę właśnie od tego typu nowotworów.

REKLAMA

Lekarz zasugerował kobietom stosowanie farb opartych na naturalnych barwnikach. Twierdzi, że farbowanie włosów częściej niż 5 razy do roku jest ryzykowne. Nawet większego powodu do obaw dostarczają badania z 2009 roku. W przypadku kobiet, które zmieniają kolor włosów częściej niż 9 razy w roku, prawdopodobieństwo wystąpienia raka krwi wzrasta o 60 proc.. Rok po publikacji tych danych Komisja Europejska nakazała wycofanie z rynku 22 środków koloryzujących.

Eksperci z Instytutu Raka amerykańskiej uczelni Rutgers obliczyli, że czarnoskóre kobiety używające ciemnych farb koloryzujących podlegają 51 proc. większemu ryzyku zachorowania na raka, a aż 72 proc. większemu w przypadku raka piersi - dodaje "New York Post".

Swoje badania prowadzili też onkolodzy z Finlandii. Też odkryli, że kobiety barwiące włosy częściej chorują na raka piersi, ale nie umieli wykazać bezpośredniego związku między substancją barwiącą a wystąpieniem nowotworów. Sanna Heikkinen z organizacji Finnish Cancer Registry sugeruje, że "kobiety farbujące włosy częściej używają innych kosmetyków, niż te panie, które nie zmieniają koloru fryzury".

Zobacz także: Groźny mit utrudnia leczenie raka

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij