Jan Muller| 
aktualizacja 

Ryzyko raka piersi dla kobiet farbujących włosy. Powinny znać te badania

38

By zmniejszyć ryzyko raka piersi kobiety powinny farbować włosy najwyżej 2 do 5 razy w ciągu roku i używać przy tym produktów z naturalnymi barwnikami, jak buraki.

Hair salon. Application of cosmetics.
Hair salon. Application of cosmetics. (iStock.com)

*Chirurg - onkolog z londyńskiego szpitala Princess Grace oszacował ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet farbujących włosy. *Weryfikując dane z wcześniej przeprowadzonych badań o nowotworach dostrzegł 14 proc. wzrost prawdopodobieństwa choroby w przypadku częstego kontaktu pacjentek ze sztucznymi barwnikami.

Choć te wyniki nie są ostateczne, to zdecydowanie sugerują, że kontakt z farbami do włosów podnosi ryzyko raka piersi - "The Sunday Times" cytuje prof. Kefaha Mokbela, specjalistę właśnie od tego typu nowotworów.

Lekarz zasugerował kobietom stosowanie farb opartych na naturalnych barwnikach. Twierdzi, że farbowanie włosów częściej niż 5 razy do roku jest ryzykowne. Nawet większego powodu do obaw dostarczają badania z 2009 roku. W przypadku kobiet, które zmieniają kolor włosów częściej niż 9 razy w roku, prawdopodobieństwo wystąpienia raka krwi wzrasta o 60 proc.. Rok po publikacji tych danych Komisja Europejska nakazała wycofanie z rynku 22 środków koloryzujących.

Eksperci z Instytutu Raka amerykańskiej uczelni Rutgers obliczyli, że czarnoskóre kobiety używające ciemnych farb koloryzujących podlegają 51 proc. większemu ryzyku zachorowania na raka, a aż 72 proc. większemu w przypadku raka piersi - dodaje "New York Post".

Swoje badania prowadzili też onkolodzy z Finlandii. Też odkryli, że kobiety barwiące włosy częściej chorują na raka piersi, ale nie umieli wykazać bezpośredniego związku między substancją barwiącą a wystąpieniem nowotworów. Sanna Heikkinen z organizacji Finnish Cancer Registry sugeruje, że "kobiety farbujące włosy częściej używają innych kosmetyków, niż te panie, które nie zmieniają koloru fryzury".

Zobacz także: Zobacz także: Groźny mit utrudnia leczenie raka

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić