Jan Muller| 

Saperzy w brytyjskiej elektrowni atomowej. W "najgroźniejszym miejscu Europy" znaleźli łatwopalne substancje chemiczne.

5

Katastrofa była bardzo blisko. Odpady składowano w elektrowni od 25 lat.

Saperzy w brytyjskiej elektrowni atomowej. W "najgroźniejszym miejscu Europy" znaleźli łatwopalne substancje chemiczne.
(Getty Images/Christopher Furlong)

Saperzy prowadzili akcję w nieczynnej brytyjskiej elektrowni atomowej Sellafield w hrabstwie Kumbria. Władze zarządzające tym miejscem uznały, że składowane od 1992 roku przemysłowe rozpuszczalniki mogą zapalić się lub eksplodować. O tym, że niebezpieczne substancje w ogóle znajdują się w korodujących kanistrach dowiedziano się przypadkiem, podczas rutynowej kontroli znajdujących się tam laboratoriów.

Gdyby do pojemników przedostało się powietrze, mogło by dojść do wybuchu. Substancje jak tetrahydrofuran są łatwopalne w stanie płynnym. Z czasem rozpuszczalnik krystalizuje się i staje niezwykle groźny - tłumaczy "Daily Mirror".

*Rzecznik Sellafield Ltd, firmy kierująca elektrownią uspokoił, że interwencja wojska nie dotyczyła materiałów radioaktywnych. *Po odkryciu groźnych chemikaliów uruchomiono odpowiednie protokoły bezpieczeństwa. Pierwszym najważniejszym był telefon do odpowiedniej jednostki wojskowej. Jeszcze tego samego dnia, w piątek o godz. 20.00 przyjechali saperzy i odgrodzili laboratoria kordonem bezpieczeństwa.

W sobotę rano groźny ładunek trafił na ciężarówki. Podzielone na kilka partii, kanistry zabrano na przygotowany wcześniej odkryty teren koło elektrowni, zakopano, obłożono workami z piaskiem i wysadzono w powietrze. Z racji wielu groźnych incydentów elektrownia zyskała przydomek "najgroźniejszego miejsca w Europie".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W 1957 roku po awarii w Sellafield wybuchł pożar. Niekontrolowany ogień płonął trzy dni. W efekcie doszło do największej w Wielkiej Brytanii awarii siłowni jądrowej. Uniesiony z chmurą dymu radioaktywny materiał skaził zarówno Wyspy, jak i resztę Europy. W sumie przez 50 lat aktywności miało tam miejsce 21 radioaktywnych wycieków. Koszt sprzątania zgromadzonych tam toksycznych i radioaktywnych materiałów wyniósł już blisko 70 mld funtów (331 mld zł).

Zobacz także: Zobacz także: Radioaktywny ruten-106 nad Europą

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić