Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Seks oralny może powodować raka

33
Podziel się

Eksperci ostrzegają, że coraz więcej osób przed 40. rokiem życia choruje na nowotwory głowy i szyi. Są to osoby zdrowe, które nie palą i nie nadużywają alkoholu. Wszystkiemu winien ma być... seks oralny.

Seks oralny może powodować raka
(Shutterstock.com)
bETETpGZ

W Polsce główną przyczyną nowotworów głowy i szyi jest palenie papierosów i alkohol. Ta sytuacja powoli się zmienia, ale na niekorzyść. Coraz więcej osób choruje na raka jamy ustnej i gardła w związku z zakażeniem wirusem brodawczaka HPV. Do tej pory uważano, że wirus zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Teraz naukowcy ostrzegają, że częstsza zachorowalność związana jest bezpośrednio ze zmianą preferencji seksualnych. Mówiąc wprost - przyczyn upatrują w coraz częstszym uprawianiu seksu oralnego.

Oceniamy, że w Polsce z zakażeniami wywołanymi przez wirusy HPV związanych jest co najmniej 30 proc. nowotworów głowy i szyi. Powodem tego jest zmiana zachowań seksualnych, w tym przede wszystkim częstsze uprawianie seksu oralnego. W Stanach Zjednoczonych już 70 proc. nowotworów jamy ustnej i gardła związanych jest z zakażeniem wirusem brodawczaka HPV - powiedział kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Poznaniu prof. Golusiński.

Profesor Golusiński przyznał także, że wirus HPV zwiększa ryzyko zachorowania na raka odbytu. Jest to związane z uprawianiem seksu analnego. Na nowotwór spowodowany przez brodawczaka ludzkiego chorują z reguły młodzi ludzie. Nie są to nałogowi palacze ani osoby, które nadużywają alkoholu. Liczba zachorowań na raka w Polsce cały czas wzrasta. Oczywiście na pogorszenie się statystyk może mieć wpływ większa świadomość pacjentów oraz lepsza wykrywalność, ale zjawisko jest bardzo niepokojące.

bETETpHb

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce w 2013 r. wykryto prawie 11 tys. nowotworów głowy i szyi, a 6 tys. chorych zmarło. Zachorowalność z tego powodu szybko rośnie - dodaje Golusiński.

Największym problemem jest zbyt późna diagnoza. Im późniejsze wykrycie nowotworu, tym mniejsza szansa skuteczności leczenia. Objawy, które powinny zaniepokoić to; nieustępujące bóle gardła, przewlekła chrypka, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, a także ból lub trudności w przełykaniu, jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są badania i konsultacje z lekarzem. Ośrodki, w których można poddać się badaniom dostępne są we wszystkich województwach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.phnos.org.pl.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

bETETpHC
KOMENTARZE
(33)
yokoONO
5 lata temu
co jest bardziej niebezpieczne-lizanie muszelki czy ciagniecie druta?czemu na ten temat nie wykonano i nie opublikowano wynikow badan?!
Pastafarianin...
5 lata temu
Czego katolicy jeszcze nie wymyślą?u nich,wszystko co przyjemne,to grzeszne,chore,itd.
Jacek
5 lata temu
Przyczyną tego rodzaju nowotworów jest grzybica różnego rodzaju ,odgrzybiajcie sę i do lizaka !!!!! \
bETETpHD
maurycy
5 lata temu
Beka z niektórych komentarzy xD Temat jest na temat seksu oralnego, a wy tu piszecie o żywności. Co ma piernik do wiatraka?
złota rączka
5 lata temu
a wali mnie to wszystko , ja zmieniam rączkę, raz prawa, raz lewa i ........... robię sobie dobrze :-> :-\ :-)
Kacha
5 lata temu
A pieprzu ci politycy w tv non stop, że teraz żyje się dłużej...
ojciec3
5 lata temu
skoro ja nie mam wirusa zona go nie ma to czy tez mam dostac raka? jak sie puszcza na lewo i prawo to sie choruje )
nick
5 lata temu
Jak się używa tego, co trzeba, do tego, co nie trzeba, to się dostaje nie to, co trzeba.
januSZ
5 lata temu
za chwile dojda do wniosku, że życie powoduje śmierć i to bedzie spektakularne odkrycie amerykanskich naukowcow, seks jest dobry, dla kazdego kto zna jego konsekwencje w moim przeświadczeniu pięćdziesięciuparu lat życia jest niezwykle ważny, wręcz bez niego czuję się dopiero chory! I jedynym problemem nad jakim teraz się głowie, to dostawa iqmana, a nie jakieś tam,... wirusy. Nie popadajmy w paranoje i kochajmy się dla zdrowotności! :)
Refleksja
5 lata temu
Byłoby wyśmienicie, gdyby naukowcy wzięli się odważnie za faktyczne ustalenie wpływu tego całego świństwa, które pakuje się w żywność. Chemia prowadzi ludzkość do powolnej śmierci i zagłady. Tak zasyfiony organizm nie jest w stanie bronić się przed wieloma zagrożeniami. To o czym napisano to kropla w morzu wszystkich negatywnych wpływów na zdrowie człowieka. Największym szkodnikiem na ziemi to właśnie człowiek. Nie dość, że niszczy wszystko wokół, to i siebie przy okazji. Chyba już czas zmienić kategorię klasyfikacjo z Homo sapiens na homo stultus, malum lub wręcz perniciosa pestis
Elvis
5 lata temu
Co ja patrze xD
Rysiek
5 lata temu
Seks analny bez prezerwatywy? i co jeszcze? może potem z pupy do buzi? ludzie to mają wyobraźnie, ale ja wysiadam! ni krzty w tym szacunku czy przyzwoitości, gratuluję partnerów!
lolo
5 lata temu
jak zwykle niski poziom i teorie wysnute z D ...palca
bETETpHv
NIE DEPRAWUJC...
5 lata temu
Każde wynaturzenie powoduje choroby prędzej czy później ,łącznie z chorobami psychicznymi.A Sodoma i Gomora została zrównana z ziemią przez zboczenia i wyuzdania. Seks to nie zabawa i NIE PROPAGUJCIE WIĘCEJ RÓŻNYCH ZBOCZEŃ I NIE DEPRAWUJCIE LUDZI.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić