Skandal w muzeum. Przykleili brodę Tutenchamona... zwykłym klejem

19

Pracownicy muzeum w Kairze zostali oskarżeni o zaniedbanie obowiązków. Zamiast profesjonalnej renowacji, ktoś postanowił odstawić fuszerkę.

Skandal w muzeum. Przykleili brodę Tutenchamona... zwykłym klejem
(Youtube.com)

Pierwsze doniesienia dotyczące uszkodzenia starożytnego artefaktu pojawiły się już w 2014 roku. Wtedy jednak władze egipskiego muzeum stanowczo zaprzeczyły jakimkolwiek doniesieniom, nazywając je bezzasadnymi. Teraz, gdy okazało się, że będąca częścią sarkofagu Króla Tutenchamona maska była naprawiania, winni zostali wskazani.

Istnieją sprzeczne wersje dotyczące tego, jak brodą została urwana. Konserwator zabytków zatrudniony w muzeum twierdzi, że stało się to podczas sprzątania, kiedy upadła na ziemię. Mogła jednak zostać uszkodzona celowo lub odpaść ze starości, pod wpływem korozji metalu lub wpływu sił grawitacyjnych.

Wszystkich interesuje jednak najbardziej to, jak zabytek został naprawiony. Wiadomo już, że użyty został w tym celu zwykły klej, który można kupić w każdym kiosku. Niestety nie trzymał on dostatecznie mocno, ponieważ między brodą i maską pozostała szpara.

W sprawie maski ruszyło państwowe śledztwo. Według oskarżycieli, pracownicy Muzeum Starożytności w Kairze zignorowali protokół, który należy zastosować w przypadku takiej rekonstrukcji. Dopuścili się także zaniedbania i wykazali kompletnym brakiem profesjonalizmu w miejscu pracy. Oskarżonych jest osiem osób - sześciu renowatorów oraz ich dwóch przełożonych.

Przedstawiciele muzeum lekkomyślnie potraktowali artefakt, mający ponad 3 tysiące lat, stworzony przez jedną z najstarszych cywilizacji na świecie - napisał w zacytowanym przez telewizję CNN oficjalnym oświadczeniu oskarżyciel.

Grobowiec Tutenchamona został odkryty w 1922 roku przez brytyjskiego egiptologa Howarda Cartera. Całość ociekała złotem - znaleziono tam nie tylko maskę grobową, ale też gigantyczną skrzynię, złoty tron, łoże, dzieła sztuki i kosztowności. Grobowiec nie był nigdy wcześniej otwierany, więc znajdująca się w nim mumia była w doskonałym stanie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić