Adam Dudkiewicz| 
aktualizacja 

Śpisz całą noc i budzisz się zmęczony. Jest wytłumaczenie

34

Logika sugeruje, że trudno obudzić się niewyspanym. Jednak istnieje naukowe wyjaśnienie tego zjawiska. Wszystkiemu winny tajemniczo brzmiący związek - adenozyna.

Śpisz całą noc i budzisz się zmęczony. Jest wytłumaczenie
(Shutterstock.com)

Przez kilka ostatnich godzin snu człowiek śni w fazie REM. Podczas tej fazy mózg jest bardzo aktywny i zużywa dużą ilość związku, który funkcjonuje jako transporter energii - ATP. W jego skład wchodzi adenozyna, której produkcja i uwalnianie ma związek z aktywnością metaboliczną podczas snu. Istnieje bezpośrednia korelacja między zwiększeniem poziomu adenozyny w mózgu, a zwiększonym poziomem senności. Wynika z tego, że adenozyna jest neuroprzekaźnikiem, który hamuje pracę neuronów odpowiedzialnych za pobudzenie. Osoba wybudzona ze snu czuje się niewyspana właśnie przez obecność tego związku - tłumaczy Gary L. Wenk profesor psychologii i neurologii z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

To z kim spałeś, wpływa na to, czy obudzisz się wypoczęty.Badaniu zostały poddane pary. Dla kobiet dzielenie łóżka z mężczyzną miało negatywny wpływ na jakość snu. Jednakże wskazywały one na lepszy sen, jeśli uprzednio uprawiały z partnerem seks. Jakość snu ankietowanych mężczyzn nie ulegała pogorszeniu w przypadku dzielenia łóżka z partnerką. Na poprawę snu tej płci nie wpływał także fakt odbycia stosunku przed zaśnięciem.

*Wpływ ma również pora kładzenia się do łóżka. * Osoby, które upodobały sobie późne chodzenie spać i późniejsze wstawanie, mają o wiele gorszy sen, cierpią na zaburzenia orientacji czasowej, a związane ze snem uczucie niepewności, wywoływało podobny efekt, jak uczucie bycia niewyspanym u osób preferujących wcześniejsze wstawanie.

Musisz uważać, co jesz przed snem. Najnowsze badania wskazują na pozytywne działanie spożywania słodkich przekąsek wieczorem. Lekko podwyższony poziom cukru wpływa na lepsze działanie neuronów odpowiedzialnych za sen, pobudzając je. Neurony te znajdują się w obszarze mózgu, który jest silnie ukrwiony, toteż zmiana składu krwi od razu przekłada się na samopoczucie. Podobny efekt wywołuje zjedzenie sytego posiłku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Spać. Byle gdzie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić