Wróć na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

Spór o żeńskie końcówki. Co o nim sądzą Polki i Polacy? [BADANIE]

154
Podziel się

Feminatywy to rzeczowniki rodzaju żeńskiego. Często stosuje się je jako określenia zawodów wykonywanych przez kobiety. Czy Polakom podobają się takie formy? Czy ma szansę na wejście do powszechnego użytku na przykład słowo "powstanka" obok stosowanego dziś "powstańca"? Odpowiedzi udzielone na panelu Ariadna nie pozostawiają wątpliwości.

Spór o żeńskie końcówki. Co o nim sądzą Polki i Polacy? [BADANIE]
(East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bCNIOvTV

O feminatywach było głośno już od XVI wieku. Zdaniem niektórych żeńskie końcówki sprawiają, że płeć piękna staje się widoczna w przestrzeni publicznej. Dyskusja na ten temat trwa nie od dziś. Chodzi bowiem o używanie rzeczowników rodzaju żeńskiego, które zostały utworzone od rzeczowników rodzaju męskiego.

W tworzeniu takich rzeczowników najczęściej wykorzystuje się końcówkę "-ka". W związku z tym powstały takie wyrazy jak "pilotka", "lekarka" czy "posłanka" i one zdają się nie wywoływać większych emocji. Schody zaczynają się przy tych rzeczownikach, których do tej pory nie próbowano feminizować. "Skakajka" (kobiecy odpowiednik skoczka), "gościni" (od gościa) czy "powstanka" (od powstańca) - tego typu wyrazy brzmią już nieco obco i wzbudzają dyskusje.

W najnowszym badaniu w panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, czy popierają używanie żeńskich form nazewnictwa wszędzie tam, gdzie dotychczas je stosowano. Tylko 25% badanych to popiera, 21% nie ma zdania, a aż 54% osób jest przeciwko feminatywom.

bCNIOvTX

Z badania dowiadujemy się również, że 24% badanych kobiet i 27% mężczyzn jest za stosowaniem rzeczowników w takiej formie. Za to 54% badanych kobiet i 53% mężczyzn sprzeciwia się używaniu żeńskich form.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1037 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 6 – 10 grudnia 2019 roku.

Zobacz także: Wulgarne wystąpienie Władysława Frasyniuka. Reakcja Tomasza Siemoniaka

bCNIOvUd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNIOvUy
KOMENTARZE
(154)
Samo życie
8 miesięcy temu
Tekst szkolny: "Zaraz pójdziesz do psycholożki" lub " Muszą Państwo zapisać syna na zajęcia do logopeżki". Ale jaja!
ewqe
8 miesięcy temu
im brzydsza tym bardziej feministyczna
xxxxx
8 miesięcy temu
A jak zmaskulinizować "głupotę"?
bCNIOvUz
ewa
8 miesięcy temu
Jestem kobietą i niech te panie nie mówią, że mnie reprezentują. Nie zgadzam się !!!!!
87
8 miesięcy temu
A co one mają wspólnego z kobietami.?
Najnowsze komentarze (154)
Karola
8 miesięcy temu
To jest po prostu żenujące. Co sobie te kobiety sobie wyobrażają? Że że żeńska końcówka doda im powagi? Jak dla mnie jest dokładnie odwrotnie.
maro2553
8 miesięcy temu
Przychodzi ministra do premierki. Przy wejściu sprawdza ją ochroniarka. Panie rozmawiają w gabinecie gdy nagle wchodzi marszałka sejmu z bardzo ważną wiadomością : planowane spotkanie z kanclerką Niemiec zostało przesunięte. Zadowolone panie postanawiają wykorzystać czas na zaległe wizyty u stomatolożek . Dodatkowo, pani premierka nareszcie może spotkać się ze stolarką, która robi dla niej nowe meble. Spotkanie dojdzie do skutku pod warunkiem, że mechaniczka zdąży przygotować auto uszkodzone przez nietrzeżwą murarkę/tynkarkę.
jerzybydło
8 miesięcy temu
"Kierownica spowodowała wypadek " !!!. Chore lewactwo !
ASDIC
8 miesięcy temu
Dalsze przyklady ;... Chirurg chirurgoloszka ? Chirurgka ? Lepiej brzmia pani dr. chirurg . Brzmi to razaco szczegolnie w zawodzie lekarskim , lepiej bedzie zachowac rodzaj meski niz kombinowac , np ortopeda w rodz. zenskim ortopedka ? ortopedoloszka ? Rodzajnik , ten , ta , to, nie zawsze sa przydatne w rozwiazanu tego problemu . Np. ta chirurg ? ta ortopeda . Przydatne sa wiec okreslenia pan , pani . Jedna z pan z grupy " wszystko wiedzace najlepiej " autorytatywnie i niezwykle ostro , skrytykowla moja niewiedze. Popisywala sie ostetntacyjnie "lozka". Moj protest zostal zignorowany.
lklklk
8 miesięcy temu
cenzor: kobieta z penisem jak odmienic
to ważne
8 miesięcy temu
jak nazwać kobietę z penisem?
Jan
8 miesięcy temu
Pilot to zawód, pilotka to czapka.
emeryt
8 miesięcy temu
do czego te nieuki chcą doprowadzić !
bCNIOvUr
ASDIC
8 miesięcy temu
ASDIC . Polacy lubia nowotwory jezykowe , ktore wstrzasaja . U niektorych dochodzi nawet do silnych wstrzasow przewodu pokarmowegoi az do odruchow obronnych . Koncowka " lozka" brzmi obrzydliwie . Rowniez inne proby wymyslania jaka koncowke nalezy uzyc aby rodzaj meski zamienic na zenski jest nieladny . Obydwa znieksztalcenia sa nie do przyjecia . Niektorzy powoluja sie na prof. Miodka , jako autorytetu bezwzglednego. Prof. lawirowal , gdyz dotychczas nie bylo z tym wiekszego problemu . Mowil o "rozwoju jezyka " , ze jezyk nie jest czyms "martwym". Jezyk martwy ginie np. jezyk lacinski w medycynie wypierany jest przez jezyk angielski . Jezyk polski sprzed 100-laty brzmial rowniez inaczej niz aktualnie. Zgadzam sie ze wszystkim za wyjatkiem koncowki "lozka" i wszelkie proby robienia z rodzau meskiego rodzaj zenski. Oczywiscie za wyjatkiem wyjatkow. Np. krawiec krawcowa , nauczyciel nauczycielka OK. Dyrektor dyrektorka ale lepiej brzmi pani dyrektor .
Jan
8 miesięcy temu
Pilot to zawód, pilotka to czapka.
demonio
8 miesięcy temu
Tekst. "Na pokład okrętu weszło sześciu marynarzy i cztery marynarki." "W sejmie zasiadają posłowie i poślice."
benio
8 miesięcy temu
Niech nasze "feministki" przestaną "zdziwiać". Używanie pewnych odpowiedników damskich jest po prostu śmieszne i zamiast podkreślać kobiecą formę słowa to czyni je karykaturą.Na przykład pełnionej funkcji,zawodu itp.
Prof. Miodzik
8 miesięcy temu
Prawidłowo byłoby raczej "powstańczyni" nie "powstanka", niec > ńczyni
ekki
8 miesięcy temu
Najbardziej krzyczą i się wymądrzają te piękne i przy kości tzw torpedy
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić