aktualizacja 

Superbakterie będą zabijać co trzy sekundy

3

Do 2050 r. bakterie uodpornią się na większość dostępnych obecnie antybiotyków - alarmują brytyjscy specjaliści.

Superbakterie będą zabijać co trzy sekundy
(Shutterstock.com)

Lekarze rozdają antybiotyki jak słodycze. To sprawia, że bakterie stają się na nie odporne. Naukowcy nazywają je superbakteriami, ponieważ nie da się ich pokonać żadnym dostępnym na rynku antybiotykiem. Według raportu doradcy medycznego rządu Wielkiej Brytanii, Dame Sally Davies, każdego roku z powodu nieuleczalnych infekcji w Europie i Stanach Zjednoczonych umiera 50 tys. ludzi.

*Konsekwencje mogą być bardzo poważne. *Szacuje się, że jeśli nowe szczepy bakterii będą rozwijały się w dotychczasowym tempie, statystycznie na świecie co 3 sekundy umrze jedna chora osoba.

Bardzo często to pacjenci wymuszają na lekarzach przypisanie antybiotyków. Nie są świadomi grożących im konsekwencji - oceniają fachowcy.

Jeśli nie rozwiążemy problemu, wrócimy do ciemnych wieków i będzie umierało dużo więcej ludzi. Bezczynność może kosztować świat ponad 69 trylionów funtów, a złoty wiek antybiotyków, które zdominowały leki w ciągu ostatnich 50 lat, dobiegł końca - uważa Lord Jim O'Neill z Review on Antimicrobial Resistance, organizacji badającej odporność bakterii na antybiotyki.

AMR alarmuje. Brytyjska organizacja podkreśla, że potrzebna jest globalna kampania informacyjna. Wiążą ją także z koniecznością poprawy dostępu do czystej wody oraz zmniejszenia zbędnego dawkowania antybiotyków, również przez hodowców zwierząt.

Zrobiliśmy kilka bardzo trudnych zaleceń, które zmuszą wszystkich do wyjścia ze strefy komfortu, bo jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy w stanie rozwiązać tego problemu - zauważa Lord Jim O'Neill.

Zagrożenie jest tak poważne jak terroryzm. Brakuje szczegółowych opracowań dotyczących nowych antybiotyków. Od kiedy powstał Review on Antimicrobial Resistance, czyli w 2014 r., z powodu infekcji na świecie zmarło ponad milion osób. W tym czasie lekarze odkryli bakterie, które uodporniły się na tzw. lek ostatniej szansy, czyli kolistynę.

Autor: Agnieszka Baran

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić