aktualizacja 

Szczęście równie groźne jak smutek. Powoduje syndrom złamanego serca

1

To nie żart. Nie tylko ekstremalny smutek łamie serce. W podobny nastrój może nas wprawić stan, w którym czujemy "motyle w brzuchu".

Szczęście równie groźne jak smutek. Powoduje syndrom złamanego serca
(flickr.com, david pacey)

Syndrom złamanego serca znany jest jako zespół takotsubo (TTS). Charakteryzuje się nie tylko psychicznym cierpieniem, ale także fizycznymi dolegliwościami. Ma związek z poważnymi zdarzeniami w życiu człowieka, które spowodowały skrajnie negatywne emocje. Do takich przeżyć należy na przykład śmierć rodzica lub rozstanie z partnerem.

Powiązanie takotsubo z uczuciem szczęścia to jednak nowość w świecie nauki. Nowe fakty na temat ludzkich emocji odkryli badacze z Uniwersytetu Medycznego w Zurichu. Szwajcarscy naukowcy przebadali 1750 pacjentów takotsubo i dowiedli dwóch rzeczy.

Po pierwsze potwierdzili, że choroba wiąże się głównie z negatywnymi zdarzeniami. Spośród wszystkich badanych pacjentów, aż 485 przeżyło traumatyczne wydarzenia.

Jednak drugi wniosek zaskoczył naukowców. Okazało się, że 20 pacjentów ze zdiagnozowanym TTS ma "złamane serce" przez wesołe zdarzenia. Uczucie to wywołały u nich między innymu takie historie jak imprezy urodzinowe, wesela, narodziny bliskiego krewnego, a nawet wygrana ulubionej drużyny sportowej. Przypadłość ta dotyczy jednak jedynie pacjentów, którzy mają ponad 70 lat. Ponadto, aż 95 procent z nich z nich to kobiety.

Syndrom złamanego serca prowadzido poważnych konsekwencji. Z jednej strony systematycznie rujnuje zdrowie psychiczne, z drugiej może wywoływać ostre bóle klatki piersiowej, braki tchu, a nawet atak serca - twierdzi dr. Jelena Ghardi w wywiadzie dla "The Independent".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić