Paweł Rzepa| 

Szczury są bardziej podobne do ludzi, niż myślisz

6

Naukowcy z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie potwierdzili, że szczury lubią łaskotki.

Szczury są bardziej podobne do ludzi, niż myślisz
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, Janet Stephens)

Testy przeprowadzane na szczurach pokazały, jak reagują one na dotyk. Łaskotanie wywoływało cały mechanizm mimowolnych ruchów oraz skurczy. Według naukowców można było zaobserwować również formę nietypowego uśmiechu szczurów, które poddawano takim badaniom.

Kluczowym odkryciem okazała się analiza jednego z fragmentów mózgu. Część odpowiedzialna za sferę uczuciową wyraźnie reaguje na dotyk i różnorodne pieszczoty. Dotychczas nikt nie zrobił tego rodzaju testów w tak drobiazgowy sposób.

Analizy przeprowadzili Shimpei Ishiyama i Michael Brecht. Skupili się na analizie aktywności neuronów w korze czuciowej szczurów. Sprawdzali, jak zwierzęta reagują na dotyk różnych części ciała oraz stymulację ultradźwiękami. Były na ciałach szczurów miejsca, w których reakcje okazywały się być znacznie silniejsze od pozostałych - informuje IBTimes. Ok. 90 proc. ze szczurzych genów ma swoje odpowiedniki w ludzkim kodzie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić