Natalia Bogucka| 

Szlachetna Paczka uruchomiła telefon dla seniorów "Dobre Słowa". To reakcja na problem samotności

193

Pandemia koronawirusa i przymusowa izolacja potęguje samotność wśród osób starszych. W odpowiedzi na ten problem Szlachetna Paczka uruchomiła specjalny telefon dla seniorów "Dobre Słowa". Dzięki niemu osoby starsze mogą uzyskać wsparcie w tych niezwykle trudnych chwilach. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Szlachetna Paczka reaguje na problem samotności wśród seniorów.
Szlachetna Paczka reaguje na problem samotności wśród seniorów. (Getty Images)

Z najnowszego raportu Szlachetnej Paczki wynika, że w Polsce jest obecnie aż 5 mln gospodarstw jednoosobowych. Przymusowa kwarantanna wynikająca z pandemii koronawirusa pogłębia poczucie samotności. Ten problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, które często nie mają z kim porozmawiać.

Od kilku tygodni nasz świat jest inny. Zauważyliśmy problem samotności i jako Szlachetna Paczka jesteśmy od tego, żeby na problemy odpowiadać – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatorka Szlachetnej Paczki i inicjatywy "Dobre Słowa – telefon dla seniorów". – W szczególnej sytuacji są seniorzy, dla których wyjście do sklepu czy do lekarza było okazją do tego, żeby nawiązać relacje z innymi ludźmi. Teraz tego wszystkiego nie ma.

Dlatego Szlachetna Paczka postanowiła uruchomić "Dobre Słowa – telefon dla seniorów". Infolinia działa od 31 marca i jest przeznaczona dla osób starszych, które chciałyby z kimś porozmawiać. Telefon odbiera specjalista (psycholog lub terapeuta), który wysłucha, wesprze i doradzi. Infolinia działa codziennie w godz.10.00-12.00 i 17.00-19.00 pod numerem 12 333 70 88.

Pani Halina ma 84 lata i jest bardzo skrępowana tym, że musi prosić o pomoc. Tego dnia, gdy zdecydowała się skorzystać z telefonu dla seniora, poczuła, że nie ma wyjścia. – Myślałam, że dam radę sama. Szłam do sklepu, przewróciłam się. Nie miał kto mi pomóc... – mówi drżącym głosem, wciąż przejęta tym, co się stało. Telefon działa od tygodnia, a w słuchawce słyszymy takie i jeszcze trudniejsze historie. W aktualnej sytuacji seniorzy stają się jeszcze bardziej samotni i jeszcze bardziej wykluczeni. Boją się, bo słyszą, że są w grupie ryzyka, że nie powinni wychodzić, a ich nikt nie powinien odwiedzać – opowiada Katarzyna Dąbek, specjalista ds. Mediów i PR ze Stowarzyszenia WIOSNA.

Zobacz także: Koronawirus izoluje społecznie. Psycholog Agata Rakfalska-Vallicelli radzi, co powinniśmy zrobić

Szlachetna Paczka oferuje również pomoc w zrobieniu zakupów i innych drobnych sprawunkach. Umożliwia połączenie seniora z wolontariuszem, z którym można utrzymywać regularny kontakt, a nawet zaprzyjaźnić się.

Wiemy, że niektórzy z Państwa czują się osamotnieni, że potrzebują wsparcia, potrzebują po prostu towarzystwa. Przez ten telefon właśnie to towarzystwo możecie znaleźć. Jesteśmy dla Was. – podkreśla Joanna Sadzik.

Akcję „Dobre Słowa – telefon dla seniorów” można wesprzeć finansowo. Więcej informacji na www.szlachetnapaczka.pl.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić