Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Szokujący raport ONZ: mieli pomagać, a gwałcili nawet dziewczynki

156
Podziel się:

Wstrząsający raport ONZ właśnie ujrzał światło dzienne. Zawarto w nim dane dotyczące przypadków zgwałceń i nadużyć seksualnych, których dopuścili się pracownicy organizacji w 2018 roku.

A Bolivian Army soldier prepares to fire during an Observation exercise, Oct. 21, 2002. The purpose of the training is to prepare for the Field Training Exercise portion of Cabanas 2002 Chile, held in Fuerte Lautaro, Chile. Cabanas 2002 Chile is a multinational combined readiness training exercise centered around peacekeeping operational tasks. This exercise provides an opportunity for over 1,300 military and civilian personnel from Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay, and the United States to increase their state of readiness in combined multinational peacekeeping operations and a forum to encourage human rights. (U.S. Air Force photo by Senior Airman JoAnn S. Makinano) (Released)
A Bolivian Army soldier prepares to fire during an Observation exercise, Oct. 21, 2002. The purpose of the training is to prepare for the Field Training Exercise portion of Cabanas 2002 Chile, held in Fuerte Lautaro, Chile. Cabanas 2002 Chile is a multinational combined readiness training exercise centered around peacekeeping operational tasks. This exercise provides an opportunity for over 1,300 military and civilian personnel from Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay, and the United States to increase their state of readiness in combined multinational peacekeeping operations and a forum to encourage human rights. (U.S. Air Force photo by Senior Airman JoAnn S. Makinano) (Released) (Wikimedia Commons CC0)

Co najmniej 5 kobiet zarzuciło gwałt pracownikom ONZ. Dwie spośród nich mają mniej niż 18 lat. Jedna potrzebowała pomocy medycznej - dowiadujemy się z raportu "Wykorzystywanie seksualne i nadużycia: wdrażanie polityki zerowej tolerancji".

75 zarzutów dotyczy wykorzystywania seksualnego. Są wśród nich przypadki, kiedy seks był wymuszany w zamian za dostęp do pomocy humanitarnej. Co najmniej 5 takich ofiar urodziło dzieci. Jedna z nich była niepełnoletnia - relacjonuje serwis The National.

Dane obejmują personelu agencji ONZ niosących pomoc. Dotyczą pracowników Wysokiej Wysokiej Komisji ds. Uchodźców (UNHCR), Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Unicefu oraz Światowego Programu Żywnościowego (WFP). Raport informuje również o 33 przypadkach propozycji seksu za pieniądze, jakie padły ze strony personelu Narodów Zjednoczonych.

W sumie postawiono 148 zarzutów w 2018 roku. 73 z nich są przedmiotem toczących się dochodzeń. 35 doczekało się dopiero wstępnej oceny, a 10 oddalono jako nieuzasadnione. Do tej pory zamknięto tylko 3 sprawy, a 27 zostało udowodnionych. Nie wyszczególniono krajów, których dotyczą liczby, w tej części dokumentu, .

Odrębne dane dotyczą cywilnego personelu misji pokojowych. Tutaj wymienia się 13 oskarżeń o nadużycia seksualne, w tym 8 gwałtów. Zarzuty dotyczą personelu ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Ugandzie i Sudanie Południowym. 3 osoby zostały zwolnione, a 9 dochodzeń czeka na zakończenie.

11 gwałtów mają na sumieniu wojskowi służący pod agendą ONZ. W sumie było 38 oskarżeń o oskarżeń o nadużycia seksualne pod adresem mundurowych w Burundi, Kamerunie, Gabonie, Nigrze i RPA.

Raport został opublikowany w imieniu sekretarza generalnego ONZ.

Takie zachowanie szkodzi tym, którym służymy, podważa wartości i zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych i szkodzi reputacji kobiet i mężczyzn, którzy pracują w sposób uczciwy i z poświęceniem, aby realizować cele organizacji - skomentował dane Antonio Guterres.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(156)
Polak
4 lata temu
Pan Bóg istnieje i dlatego samolot w Etiopii się rozwalił...i tyle
xyu
4 lata temu
ONZ to jedno wielkie bagno. Powinnismy je jak najszybciej opuscic.
otco
4 lata temu
Świat niechybnie stacza się do samozagłady. I pomyśleć; mamy do czynienia z ludźmi wyposażonych przecież w rozumy, a często w jakże górnolotnie brzmiące misje. Nikomu nie można wierzyć, ani ufać, trzeba być niesłychanie daleko i bliskowzroczny niestety i ostrożny.
xxx
4 lata temu
Niby sie pomaga, ale tak naprawde ONZ to instrument uczymania status quo. Gdyby naprawde chcialo sie pomagac ludzie zyjacym w zlych warunkach, to nie wysylalo by sie garstki Niebieskich Helmow i budowalo sie w 10 z 1000 wiosek pompe. Gdyby Wallstreet zostal zamieniona na sprawiedliwy system Handlu Swiatowego, to ci ludzei sami by sobie pomogli. Kropka na goracy Kamien by zaspokojic zle sumienie. I tu dodatkowo gwalty....nie dziwi mnie to...
darek
4 lata temu
No ale chyba nie Polacy ?
vito
4 lata temu
Boga nie ma i nigdy nie było.
zwykla_kobiet...
4 lata temu
Wreszcie to ujawnili - brawo! To się ciągnie od lat i to jest tylko wierzchołek góry lodowej - ale zawsze to jakiś początek...
daydreamer
4 lata temu
ludzie są do niczego... na szczęście jesteśmy na dobrej drodze do samounicestwienia.. jeśli istnieje jakieś "życie" po życiu to mam nadzieję zobaczyć ziemię bez ludzi i tylko ze zwierzętami
Ona
4 lata temu
Facet nie rozumie co to znaczy human being bo ma ws lbie PENISA jest zwierzeciem
fd
4 lata temu
Sergiusz Bulikowski: Mam pytanie odnośnie tekstu Leszka Szymowskiego z poprzedniego numeru „NCz!”. Pan Leszek pisze tak: „Trzy miesiące – taki czas może spędzić w specjalnym ośrodku odosobnienia każdy, kto w Amsterdamie zostanie przyłapany na wypowiadaniu się negatywnie o homoseksualizmie i homoseksualistach. Na mocy decyzji rady miasta w jednej z dzielnic wybudowano ośrodek izolacji, w którym »homofob« ma zostać poddany reedukacji. Na specjalnych kursach wyszkoleni »eksperci« mają »wyleczyć« go z nienawiści. W internecie trudno znaleźć informacje, jak wygląda taka »reedukacja«. Dowiedzieć się można jedynie, że odbywają się liczne »rozmowy « z »homofobami«, które mają wpłynąć na zmianę ich postawy. Ewenementem jest natomiast to, że na osadzenie kogokolwiek w tym ośrodku odosobnienia nie potrzeba zgody sądu.
wcześniej
4 lata temu
Czemu się dziwić ,tam tez przyjęto kartę LGBT+
adam
4 lata temu
AFRYKA i gwałt ? przestańcie pomagać tej czarnej masie to się wezmą do roboty i nie będzie problemy z akcjami humanitarnymi.
pepa
4 lata temu
a jakiej to narodowości byli owi pracownicy onz .....?
fredi
4 lata temu
zolnierze to zoldacy czyli ponierajacy zold czyli kase za mordowanie... tak bylo dawniej teraz jak panstwo potrzebuje zoldakow to nazywa ich wojskowymi, armia czy ..sluzba...a to jak dawniej zold...dacy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić