Jan Muller| 

Tajna broń Macierewicza. Zaskakujący kontrakt

127

Antoni Macierewicz zatrudnił byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego. Argentyńczyk Luis Moreno-Ocampo na zlecenie polskiego rządu ma odzyskać wrak tupolewa.

Tajna broń Macierewicza. Zaskakujący kontrakt
(PAP/Wojciech Pacewicz/Getty Images)

Najpierw ustali, co działo się w kokpicie, a potem spróbuje odzyskać wrak prezydenckiej maszyny. Tak swoje plany w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" opisuje ekspert ds. prawa międzynarodowego wynajęty przez władze RP. Kontrakt podpisano w połowie marca. Do czego zobowiązał się śledczy?

Zapewniam niezależną i bezstronną opinię, opierając się na prawie międzynarodowym, co ma doprowadzić do rozwiązania problemu i zwrócenia wraku samolotu. W rozmowie z Antonim Macierewiczem zgodziliśmy się, że mój wkład ma mieć charakter wyłącznie ekspercki, doradczy w kontekście prawa międzynarodowego - powiedział Moreno-Ocampo.

Zacznie od przesłuchania rozmów z kokpitu. Interesuje go ostatnia godzina lotu 10 kwietnia 2010 roku.

O ile wiem, to istnieją i funkcjonują różne wersje rozmów z kabiny pilotów rządowego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Trzeba przeprowadzić analizę naukową nagrania, ustalić, do czego faktycznie doszło, kto co mówił, czy rzeczywiście ktoś wchodził czy nie - tłumaczy były prokurator MTK.

Moreno-Ocampo uważa, że jest w stanie ocenić "jak te rozmowy wyglądały, co tam się działo". Zastrzega jednak, że nie obiecał polskiemu rządowi pełnego powodzenia swojej misji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić