Kamil Zajęcki| 
aktualizacja 

Tak będzie wyglądał świat w 2045 roku

Naukowcy twierdzą, że wszechobecne roboty i drony to tylko niewielka część tego, co czeka ludzkość w 2045 roku. Przewidują, że do tego czasu uda się stworzyć rewolucyjny system sterowania otaczającym nas środowiskiem jedynie za pomocą impulsów pochodzących z mózgu. Telepatia w służbie człowieka ma zrewolucjonizować życie na Ziemi.

Tak będzie wyglądał świat w 2045 roku
(Fotolia)

Świat za 30 lat będzie kompletnie inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Specjaliści z amerykańskiej agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) twierdzą, że coraz więcej technologii wymyślanych na potrzeby wojska wejdzie także do użytku cywilnego. Dr Justin Sanchez, neurolog i dyrektor Departamentu Biotechnologii DARPA wierzy, że już niedługo ludzkość osiągnie ten poziom rozwoju, w którym będziemy mogli kontrolować przedmioty za pomocą siły umysłu.

Wyobraź sobie świat, w którym potrafisz oddziaływać na środowisko za pomocą własnego umysłu. Pomyśl o tym, jak wyglądałby twój dom i jak łatwe byłoby zarządzenie nim, kiedy wszystko zależałoby jedynie od sygnałów płynących z mózgu. Albo jak prosta byłaby kwestia utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi i rodziną - tłumaczy swoją wizję Sanchez.

Wyobrażenia Sancheza nie są jedynie czystą futurystyką. Obecnie specjaliści z DARPA pracują nad takimi rozwiązaniami neurotechnologicznymi, które pozwolą wcielić w życie nowatorskie rozwiązania. Właściwie to pierwsze prototypy już nawet istnieją. Mowa tu o implantach mózgu, które pozwalają człowiekowi po przeszczepie sterować implantem kończyny.

Przyszłość to nie tylko telepatia. To również również diametralnie inna metoda budowania miast. Naukowcy sugerują, że coraz częściej będziemy budować super wytrzymałe konstrukcje, używając do tego wyjątkowo lekkich materiałów, takich jak np. włókna węglowe. Pam Melroy z Departamentu Technologii Taktycznych DARPA twierdzi, że człowiek i budynki oraz maszyny będą wchodziły ze sobą w bezpośrednie reakcje. Będą się rozumieć bez udziału czynnika ludzkiego.

Wyobraź sobie, że teraz, aby wylądować samolotem potrzebny jest wyspecjalizowany człowiek, który wraz z całą grupą specjalistów na lotnisku musi wykonać szereg skomplikowanych czynności w odpowiedniej kolejności. Chcemy, aby maszyna sama wiedziała, co ma robić. Żeby rozumiała otoczenie i wolę pilota - tłumaczy Melroy.

DARPA to jedna z kluczowych amerykańskich agencji. Powstała w 1958 roku, wypracowując przewagę technologiczną tamtejszej armii nad przeciwnikami. Dzięki DARPA powstały pierwsze roboty, globalny system pocztowy czy internet.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić