Albert Kamiński| 

Tak na świecie walczy się ze smogiem. Technologia XXI wieku

2

Smog w największych polskich miastach zwrócił uwagę Polaków na problem, którego wcześniej był bagatelizowany. Walka z zanieczyszczeniami powietrza w największych miastach świata trwa już od wielu lat, często przy pomocy bardzo nowoczesnych metod. Oto najciekawsze.

Tak na świecie walczy się ze smogiem. Technologia XXI wieku
(flickr.com, https://www.flickr.com/photos/simoncarr)

Smog Free Tower. Wieża oczyszcająca powietrze pojawiła się po raz pierwszy w 2015 roku w Rotterdamie. Dzisiaj stoi również w Pekinie. Wygląda jak gigantyczny filtr i potrafi przerobić 30 tys. metrów sześciennych powietrza w godzinę. Filtruje przy pomocy zjawiska jonizacji. Wieża wykorzystuje tyle energii, ile czajnik elektryczny.

Bakterie pożerające smog. Wyposażona w nie jest cylindryczna wieża Urban AIRcel wykonana przez firmę U-earth. Instalacja przyciaga cząsteczki powietrza, do którego później dopadają specjalne bakterie. Podczas trawienia, nie wytwarzane są żadne szkodliwe substancje. Taka wieża stanęła w ramach pilotażu w Turynie.

Mech, który pochłania zanieczyszczenie. CityTree, to projekt niemieckiej firmy Green city Solutions. Jest to rodzaj ściany z genetycznie modyfikowanym mchem, który pochłania smog. Taka instalacja fiultruje powietrze w takim stopniu, jak 275 drzew, zajmując jedynie 1% odpowiadającej im powierzchni. Samo urządzenie wyposażone jest w szereg czujników, które monitorują stan roślin. Koszt takiej przyjemności to 25 tys. euro - pisze "forbes.pl".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Budynki pokryte panelami oczysczającymi powietrze. Są one instalowane na fasadach różnych budynków miejskich. Wykonane są z dwutlenku tytanu, który wchodzi w reakcję z powietrzem i neutralizują zanieczyszczenia. Aktywowane są przez promienie słoneczne, więc potrzebują podobnych warunków, co panele fotowoltaiczne. Snajdują się w kilku miastach Australii oraz w Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić