Tak zginął najsłynniejszy przodek człowieka. Rozwikłali sekret po 40 latach

41

Australopitek o imieniu Lucy zginął około 3,2 miliona lat temu. Naukowcom w końcu udało się wyjaśnić przyczynę śmierci naszego protoplasty.

Tak zginął najsłynniejszy przodek człowieka. Rozwikłali sekret po 40 latach
(flickr.com, Carlos Lorenzo)

Lucy spadła z drzewa. Odkrycia dokonano na podstawie analizy kości - podaje magazyn "Nature". Setki ich fragmentów zeskanowano jeszcze w 2008 roku tomografem. Amerykańscy specjaliści po dokładnych oględzinach szczątków doszli do tych wniosków. Australopitek znaleziony 24 listopada 1974 roku w Etiopii doznał śmiertelnych obrażeń po upadku z dużej wysokości. W momencie zderzenia z ziemią mogła spadać z prędkością nawet 60 km/h.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Szkielet jest kompletny w 40 procentach. Tyle wystarczyło, aby na kościach odkryć ślad po nadkruszonym stawie barkowym. Uszkodzenie to było podobne do złamań współczesnych ludzi po upadku z dużej wysokości. Ponadto Lucy miała zdeformowane pozostałe fragmenty kości nóg, ramion oraz miednicy. Dzięki skanowaniu w wysokiej rozdzielczości potwierdzono też, że pęknięcia powstały jeszcze za życia australopiteka, a nie - jak sądzono wcześniej - już po. Przez brak śladów zrośnięcia się złamań, naukowcy stwierdzili, że to właśnie te urazy spowodowały rychłą śmierć ważącego jedynie 30 kilogramów osobnika.

Autor: Mateusz Kijek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić