Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Takie baterie to przyszłość. Nowe odkrycie naukowców

35

Badaczom z Uniwersytetu Harvarda udało się zbudować wyjątkowo wytrzymałą baterię przepływową. Po 1000 cykli ładowania i rozładowania straciła zaledwie 1 proc. swojej pojemności. Klasyczne baterie litowo-jonowe nie wytrwają tylu cykli.

Takie baterie to przyszłość. Nowe odkrycie naukowców
(Domena publiczna)

Naukowcy zmodyfikowali strukturę molekularną dwóch elektrolitów. Ferrocen i wiologen zmieniono tak, że obydwa związki są rozpuszczalne w wodzie i mają neutralne pH. W przeciwieństwie do innych wersji baterii przepływowej te elektrolity nie powodują korozji i nie są toksyczne. Dlatego też mogą działać naprawdę długo.

Odkrycie oznacza kilka korzyści. Po pierwsze takie baterie są bezpieczne dla środowiska. W razie wycieku z któregoś ze zbiorników nic się nie stanie. Po drugie ich budowa będzie mniej kosztować. Głównym elementem jest membrana, która teraz może zostać wykonana z mniej wytrzymałego materiału. Tymczasem jej koszt to pierwotnie aż 1/3 całej baterii. Po trzecie taki wynalazek bardzo obniży cenę magazynowania energii w elektrowniach, gdzie źródłem prądu jest słońce czy wiatr.

Baterie przepływowe to poważny rywal dla tych litowo-jonowych. Zasada ich działania polega na wymianie jonów między membranami. Ich pojemność zależy od tego, jak duże są zbiorniki z elektrolitami. Na razie jednak ich wydajność jest mniejsza niż litowo-jonowych. Jeśli uda się ją podnieść, być może takie baterie spotkamy m.in. w autach. Firma NanoFlowcell już od jakiegoś czasu pracuje nad samochodami wykorzystującymi te ogniwa. Tankowanie nie polegałoby na ładowaniu auta z gniazdka, ale po prostu uzupełnieniu elektrolitu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić