To nasze mózgi każą nam siedzieć na Facebooku

21

Staliśmy się "naturalnymi plotkarzami", muszącymi wchodzić w interakcje z innymi ludźmi, a media społecznościowe najbardziej zaspokajają te potrzeby. To dlatego ciągle siedzimy na Facebooku. Taką teorię przedstawia prof. Bruce Hood z Uniwersytetu w Bristolu.

To nasze mózgi każą nam siedzieć na Facebooku
(Pixabay.com, public domain)

Psycholog twierdzi, że za facebookowe uzależnienie odpowiada ewolucja. Przez miliony lat wraz z rozwojem człowieka jego mózg stawał się coraz większy. Jednak 20 tys. lat temu ten proces zatrzymał się. Nasze mózgi nie tylko przestały rosnąć, a nawet zaczęły się zmiejszać. Nie ma jasnej odpowiedzi, dlaczego tak się stało. Według prof. Hooda przyczyną jest udomowienie.

Z myśliwych staliśmy się plotkarzami. Nasz mózg nie musi już przetwarzać informacji w niekorzystnych warunkach. Mamy wszystko, czego potrzebujemy, więc przystosował się do nowej rzeczywistości. Teraz wręcz zmusza nas do komunikacji z innymi ludźmi. A co pomoże nam w tym bardziej niż Facebook?

Nasze mózgi zrobiły z nas "zwierzęta społeczne". Hood zaznacza, że nie ma w tym nic dziwnego. Natomiast mocno zastanawia go inna kwestia - pisze "Daily Mail".

Można przypuszczać, że będąc wystawionym na tak wiele różnych punktów widzenia w mediach społecznościowych sprawi, że będziemy znacznie bardziej otwarci, wolni od uprzedzeń. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Ludzie zamykają się w niszowych ramach i to znacznie częściej online niż w prawdziwym życiu - stwierdził Hood.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić