To przełom! Odkryli bakterie, które żywią się plastikiem

11

Japońscy naukowcy z Instytutu Technologii w Kioto odkryli bakterie ideonella sakainesis, które żywią się politereflatanem etylenu (PET). Wchodzi on w skład m.in. plastikowych butelek oraz wielu innych opakowań żywności.

To przełom! Odkryli bakterie, które żywią się plastikiem
(flickr)

Rozłożenie niewielkiej próbki plastiku zajmuje bakteriom sześć tygodni. Tyle trwa pochłonięcie cienkiej folii PET przy stałej temperaturze 30 st. C. Podobnie jak zwierzęta lub ludzie, do odżywiania się mikroorganizmy te używają enzymów.

Naukowcy przebadali aż 250 próbek zawierających PET. Butelki, słoiki i opakowania uzyskali z miejsc zajmujących się utylizacją odpadów w Osace. Do tej pory plastik uważano za nieulegający biodegradacji.

Byliśmy bardzo zaskoczeni odkrywając mikroorganizmy rozkładające PET - czytamy wypowiedź współautorki badania, mikrobiolog Kohei Ody w PBS Newshour.

*To kamień milowy w badaniach nad degradacją plastiku. *W przyszłości odkrycie może pomóc nam zwalczyć ogromny problem zalegania plastiku w oceanach oraz pozbyć się odpadów, które mają niszczycielski wpływ na środowisko naturalne.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić