To wykopalisko rozgrzało wyobraźnię fanów legend o Królu Arturze

7
Podziel się:

Brytyjscy archeolodzy odkopali właśnie fundamenty kilku budynków w wiosce Tintagel w południowo-zachodniej Kornwalii. Wśród nich są prawdopodobnie ruiny pałacu, który należał do Króla Artura.

To wykopalisko rozgrzało wyobraźnię fanów legend o Królu Arturze
(Getty Images, Matt Cardy)

Miłośnicy opowieści o legendarnym rycerzu będą zachwyceni. Każdy, kto słyszał o zamku Camelot, dostanie gęsiej skórki, bowiem ostatnie odkrycie naukowców wskazuje na to, że budynki stanowią część Królestwa Dumnonii. Ruiny kompleksu pałacowego otoczone są murami, wśród których odkryto również setki drobnych fragmentów szklanych naczyń pochodzących z Francji, rzymską ceramikę, amfory ze starożytnej Grecji, w którym przechowywano tureckie wina i oliwę z północnej Afryki.

Takie zdobycze na Wyspach Brytyjskich na przełomie 5. i 6. wieku n.e. były rzadkością. Ich pozostałość w miejscu, w którym według legend urodził się Król Artur, sugeruje jednoznaczne skojarzenie - ten, kto władał wówczas nowo odkrytą posiadłością, musiał być bardzo bogaty, prawdopodobnie był też monarchą. Taką opinię wyraziła jedna z autorek niezwykłego wykopaliska Winn Scutt z English Heritage w rozmowie z BBC News.

Postać Króla Artura funkcjonuje po dziś dzień raczej w sferze baśni. Najsłynniejszym autorem opowieści o życiu legendarnego władcy jest pisarz Geoffrey, jednak wiele szczegółów przez niego opisanych można włożyć między bajki, bowiem żył on 600 lat po śmierci Artura. Niemniej jednak opisane przez kronikarza zdarzenia historyczne pokrywają się z ustaleniami historyków. Według nich Król Artur miał zjednoczyć Brytyjczyków i poprowadzić ich do zwycięstwa przeciwko najazdowi Anglosasów na Wyspy. Według legend po 12 wygranych bitwach w Camelot i okolicach miał nastąpić okres pokoju, a pieczę nad spokojnym królestwem sprawował właśnie sam Artur.

Autor: Kamil Królikowski

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić