Bartosz Nowak| 
aktualizacja 

Trudno uwierzyć, ile planetę kosztuje jeden posiłek

22

800 l wody, 10 kg uprawnej gleby, 1,3 l paliwa i 3,5 kg dwutlenku węgla - tyle zasobów potrzeba, żeby dostarczyć na talerz jeden posiłek. Obliczeniami podzielił się Julian Cribb (australijski pisarz, autor naukowych artykułów), przestrzegając przy okazji przed głodem, wojnami i masowymi migracjami.

Trudno uwierzyć, ile planetę kosztuje jeden posiłek
(Pixabay.com)

"Ludzka szczęka to najbardziej niszczycielskie narzędzie na Ziemi". Zużywa glebę i wodę, niszczy lasy, opróżnia oceany z ryb i zabija wszelką faunę i florę. Wystarczy pomnożyć wyżej podane liczby przez 7 miliardów ludzi i przynajmniej dwa posiłki dziennie, żeby zobaczyć skalę, z jaką mamy do czynienia.

Rocznie zużywamy 75 mld ton gleby. Z kolei globalne zapotrzebowanie na wodę może w 2030 roku przekroczyć jej zasoby nawet o 40 proc.

Produkcja jedzenia powinna podwoić się w ciągu 50 lat. Tylko wtedy potrzeby ludzkości zostaną zaspokojone. Może to być jednak niewykonalne, skoro możliwości się kurczą. Cribb zwraca uwagę, że szansą są nowe formy uprawy roślin i hodowli zwierząt. Najbliższe lata będą kluczowe pod względem rozwoju tych technologii. Jeśli się nie uda, mogą nam grozić globalne niepokoje i konflikty - informuje "Daily Mail".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić