Jan Muller| 
aktualizacja 

Tu Europa zmieni się w pustynię. Tego nie było od 10 tysięcy lat

25

Nie trzeba będzie jeździć do Afryki czy Azji, by z bliska pooglądać prawdziwą pustynię. Nasza Błędowska jest piękna, ale nie będzie czymś wyjątkowym, przy tym, jak wyglądać będzie wkrótce południe Hiszpanii.

Tu Europa zmieni się w pustynię. Tego nie było od 10 tysięcy lat
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

Globalna temperatura nie może wzrosnąć o więcej niż 1,5 stopnia w porównaniu z epoką preindustrialną. Światowi przywódcy dogadali się rok temu w Paryżu, że to "idealna granica". Nowe badania pokazują, że jeżeli tylko nieznacznie zostanie przekroczona, w państwach Morza Śródziemnego dokonają się zmiany niewidziane od 10 tys. lat.

Stworzono dwa scenariusze. W pierwszym temperatury rosną w dotychczasowym tempie i południe Hiszpanii staje się pustynią. Do tego z gór znikają drzewa iglaste, a w ich miejsce pojawiają się liściaste. Te z kolei znikają z wybrzeży wokół Morza Śródziemnego. W ich miejsce pojawią się krzaki - czytamy w opracowaniu "Climate change: The 2015 Paris Agreement thresholds and Mediterranean basin ecosystems".

Drugi scenariusz przewiduje, że wszyscy trzymają się ustalonych w Paryżu zasad. On daje temu regionowi szansę na w miarę normalne funkcjonowanie. Niestety, już dziś w tym rejonie świata temperatura jest o 1,3 stopnia wyższa, niż średnia z lat 1880-1920. Co gorsza, wspominana tu analiza nie bierze pod uwagę postępujących zmian w ekosystemie wywołanych przez człowieka, jak urbanizacja czy degradacja gleby.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić