Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Turcja. Odkryli ślady zapomnianego królestwa, które pokonało Midasa

13

Rolnik zaalarmował studentów pracujących przy wykopaliskach w Turcji o dziwnym kamieniu znalezionym w kanale. Znalezisko jest pokryte hieroglifami, w których archeolodzy rozpoznali starożytny język luwijski. Odkrywcy uważają, że tablica upamiętnia upadek króla Midasa.

Tablica odkryta w Turcji ma pochodzić z tajemniczego królestwa, które pokonało króla Midasa.
Tablica odkryta w Turcji ma pochodzić z tajemniczego królestwa, które pokonało króla Midasa. (twitter.com, The University of Chicago)

Starożytna tablica została znaleziona przez rolnika, który pogłębiał rów irygacyjny. Mężczyzna poinformował o swoim znalezisku grupę studentów, która pracowała przy wykopaliskach w kopcu o nazwie Türkmen-Karahöyük w środkowej Turcji. Okolica jest istną mekką dla archeologów, jednak najnowsze odkrycie przyćmiewa wszystkie dotychczasowe.

Pobiegliśmy tam zaraz i zobaczyliśmy kamień wystający z wody. Wskoczyliśmy do kanału, woda sięgała nam po powyżej pasa - powiedział James Osborne z Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu w Chicago.

Studenci od razu rozpoznali znaki symbolizujące króla. Tablica została zapisana w języku luwijskim, którego używano w tamtej okolicy w epoce brązu i żelaza. Odkrywcy rozpoznali znak sugerujący, że kamień zawiera wiadomość pochodzącą od króla.

Zobacz też: Grób Romulusa. Sensacyjne odkrycie w Rzymie

Zapomniane królestwo podbiło państwo króla Midasa

Kamienna tablica została wyciągnięta z rzeki przy pomocy traktora. Potem przewieziono ją do najbliższego tureckiego muzeum, w którym oczyszczono i dokładnie sfotografowano cały kamień. Tłumacze stwierdzili, że tablica upamiętnia podbój Frygii, państwa rządzonego przez króla Midasa około 3 tys. lat temu. Według odszyfrowanych napisów jego królestwo zostało podbite przez władcę o imieniu Hartapu.

Bogowie burz dostarczyli króla [nieprzyjaciół] przed oblicze jego majestatu - wyryto na tablicy, co oznacza, że Midas został pochwycony przez wojska najeźdźców.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Archeolodzy cieszą się "cudownym, niezwykłym znaleziskiem". Przypuszczają, że stolicą królestwa rządzonego przez Hartapu był właśnie Türkmen-Karahöyükw, ale tak naprawdę nie mają żadnych pewnych informacji na temat tajemniczego starożytnego państwa.

Nie mieliśmy pojęcia o istnieniu tego królestwa. To duży zastrzyk informacji na temat Bliskiego Wschodu w epoce żelaza - podkreśla James Osborne.

Kamienna tablica rozwikłała już jedną tajemnicę. Archeolodzy znali imię Hartapu z napisów na wulkanie położonym około 16 km od kopca. Hieroglify odnosiły się do króla, ale do tej pory naukowcy nie wiedzieli, kiedy żył i jakim państwem rządził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić