Albert Kamiński| 

U2 popełniło plagiat? Jest pozew o 5 mln dolarów

5

Brytyjski muzyk Paul Rose oskrarża Bono i spółkę o wykorzystanie elementów jego kompozycji. Miały one się pojawić w piosenkce "Fly", którą U2 umieściło na albumie "Achtung Baby". Muzyk domaga się teraz wysokiego odszkodowania.

performs onstage at the 2016 iHeartRadio Music Festival at T-Mobile Arena on September 23, 2016 in Las Vegas, Nevada.
performs onstage at the 2016 iHeartRadio Music Festival at T-Mobile Arena on September 23, 2016 in Las Vegas, Nevada. (Getty Images, Kevin Winter)

U2 miało sięgnąć po kompozycję Rose'a w 1991 r. To w tym roku muzyk miał wysłać demo swojej płyty do wytwórni Island Records, w której U2 pracowali akurat nad "Achtung Baby".

Rzekomo skradzione fragmenty pochodzą z piosenki "Nae Slappin". Tak późne wniesienie pozwu Paul Rose tłumaczy tym, że nie chciał, aby sprawa miała wpływ na przebieg jego kariery.

Sprawą zajmie się Sąd Federalny na Manhattanie. Członkowie U2 nie odnieśli się na razie do sprawy.

"Fly" stało się wielkim hitem. Singiel promujący płytę dotarł do pierwszych miejsc list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

U2 w Polsce

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić