Wróć na

Ugotowany żywcem, nakarmiony złotem i wykorzystany jako piłka – tak ginęli tyrani i przywódcy

49
Podziel się

Brutalna strona ludzkiej natury daje o sobie znać na rozmaite sposoby. Czasem wydaje się jednak, że ktoś zdecydowanie przesadził, co można zaobserwować na przykładach śmierci kilku starożytnych władców…

Byk Falarisa
Byk Falarisa (Ciekawostki Historyczne)
bCZMRvWt

Zacznijmy makabryczną wyliczankę od starożytnego Rzymu.

Zbezczeszczona głowa

Imperator Galba rządził w trudnym czasie, zwanym w historii Rzymu "rokiem czterech imperatorów". Władając, wykazał się niezwykłą surowością wobec poddanych. Odmówił wypłacania nagród pieniężnych pretorianom i podniósł podatki. Co gorsza, wszyscy doskonale wiedzieli, że decydujący wpływ na imperatora mają Tytus Winiusz, Korneliusz Laco i Icelus Marcjanusz, co osłabiało wizerunek Galby i wzbudzało niechęć wobec niego wśród społeczeństwa Rzymu. Doszło do buntu, w który zaangażowały się dwa legiony i siły stacjonujące w Germania Inferior.

W styczniu 69 roku imperator Galba wyruszył na spotkanie z rebeliantami, zdawszy sobie sprawę, że czas jego rządów dobiegł końca. W drodze dopadł go jednak oddział jazdy. Jak twierdzi Plutarch, imperator miał wówczas powiedzieć: "Uderzcie, jeśli będzie to z pożytkiem dla Rzymian!".

bCZMRvWv

Nie musiał powtarzać dwa razy – został ścięty na miejscu. To jednak nie koniec! Głowę władcy zabrano do obozu jego przeciwników, gdzie przez dłuższy czas drwiono z niej i używano… w charakterze piłki. Przesada? Niekoniecznie! W starożytnym Rzymie pokaz pogardy wobec odciętej głowy był właściwie standardem, w przypadku wyjątkowo nielubianych władców. "Wiele przykładów odcinania i wystawiania na pokaz głów przeciwników politycznych zostało zebranych przez Voisina." – czytamy w książce "Spectacles of Death in Ancient Rome Donalda Kyle".

Zobacz także: Weszli do królewskiego grobowca. Niezwykłe, co znaleźli w środku

Na przykład, po zabójstwie Cezara, tłum przeszedł ulicami z głową Helviusza Cynny, wziętego za Korneliusza Cynnę, zatkniętą na włócznię […] Oktawian przysłał głowę Brutusa do Rzymu, by została rzucona do stóp pomnika Cezara […] Neron w Rzymie drwił z głów dwóch martwych ludzi, jednego zabitego w Azji, a drugiego w Marsylii […].

bCZMRvWB

Ugotowani żywcem!

Oddalmy się teraz od Rzymu i cofnijmy nieco w czasie. W VI wieku p.n.e. miastem Akragas rządził znienawidzony przez swój lud Falaris. Arystoteles wykorzystywał później przykład jego rządów, by wytłumaczyć warunki potrzebne do powstania tyranii. Pewne źródła mówią nawet o skłonnościach Falarisa do kanibalizmu! Co jednak najbardziej charakterystyczne, miał on w zwyczaju zamykać swoich podwładnych – choć w tym przypadku lepsze wydaje się słowo "ofiary" – w wykonanym z brązu posągu byka. Później pod spodem rozpalano ogień i nieszczęśnicy gotowali się żywcem.

Nietrudno się domyślić, że Falaris nie doczekał spokojnej śmierci. Około roku 554 p.n.e. doszło do powstania prowadzonego przez Telemacha, w którym tyrana pojmano i, nomen omen, zgotowano mu śmierć w spiżowym byku.

bCZMRvWC

Skoro już mowa o gotowaniu, na myśl przychodzi przywódca powstania chłopskiego na Węgrzech i w Siedmiogrodzie, György Dózsa. W 1514 roku otrzymał on od Tamása Bakóczowa polecenie zorganizowania sił zbrojnych i wyszkolenie ich. Poszło całkiem nieźle: udało się zgromadzić około 100 tysięcy kuruców, w których skład wchodzili głównie chłopi. Niestety, wkrótce okazało się, że organizatorzy krucjaty nie mają zamiaru wyposażyć w jakikolwiek sposób tej armii. Na domiar złego, na przednówku właściciele ziemscy nakazali rolnikom powrót i uprawę. Doszło do buntu.

Władysław II zagroził powstańcom śmiercią, jeśli ci nie wrócą do domów, co jedynie zaogniło sytuację. Tłum chłopów zdołał zdobyć Casnàd, a następnie Arad i Világos, zdobywając coraz więcej wojennego sprzętu i ludzi. Wkrótce jednak ostrzeżenia Władysława II spełniły się: rebelianci zostali otoczeni przez regularną armię i pokonani, a György Dózsa wzięty do niewoli.* Skazano go na brutalną i pokazową śmierć przez… upieczenie na rozgrzanym metalowym tronie.* W dłoń przywódcy wsadzono żelazne berło, również wcześniej doprowadzone do czerwoności. Co jednak najgorsze, sześciu jego najbliższym współpracownikom zaoferowano oczyszczenie z zarzutów, jeśli tylko zgodzą się zjeść fragment pieczonego ciała swojego wodza…

Krwawy orzeł

Wśród najbardziej brutalnych sposobów zadawania śmierci nie można nie wymienić legendarnego „krwawego orła”, którym Ivar Bez Kości miał uśmiercić Aellę z Nortumbrii. Choć dziś zdania na temat wykorzystania tej metody przez wikingów są podzielone, jedno jest pewne: jeśli zastosowano ją choćby na jednej ofierze, to zdecydowanie zasługuje na miejsce w tym artykule. Rzecz polegała na wyrąbaniu siekierą żeber z pleców ofiary, wyciągnięciu ich na zewnątrz, a następnie „udekorowaniu” płucami. „Oprawiony” w ten sposób przeciwnik miał służyć jako symbol zwycięstwa. Zgodnie z legendą relacjonowaną przez skalda Sigvata, Ivar mszcząc się za śmierć ojca, „wyciął orła na plecach Aelli”. Późniejsze podania podchwyciły ten drastyczny szczegół, pojawiło się też więcej opisowych detali, jak również twierdzenie, jakoby wikingowie postępowali w taki sposób regularnie. Prawdy na temat "krwawego orła" zapewne nigdy nie poznamy… Może to i dobrze?

bCZMRvWD

Przypadkowe, dziwne śmierci

Pozostając jeszcze przez chwilę w temacie Wikingów, inna legenda mówi o dziwacznej śmierci Sigurda Potężnego. Po wygranej bitwie przeciwko szkotom pod przywództwem Máela Brigte, przywódca Wikingów przytroczył ściętą głowę swojego przeciwnika do siodła i odjechał. Okazało się jednak, że Máel walczy nawet po śmierci: jeden z jego zębów zranił Sigurda w nogę. Wdało się zakażenie i wkrótce Wiking zmarł. Takich przykrych i nieprawdopodobnych przypadków w historii nie brakuje: James II (władający Szkocją w latach 1437 – 1460) wysadził się jednym z własnych dział i zginął na miejscu; król Henryk I zjadł za dużo minogów, co wydaje się o wiele bardziej prawdopodobne niż zjedzenie zbyt dużej liczby melonów – a tego udało się dokonać papieżowi Pawłowi II. Nic jednak nie pobije greckiego króla Pyrrusa (dokładnie tego, od którego wzięło się przysłowie „Pyrrusowe zwycięstwo”), któremu udało się nawet zostać władcą Macedonii. Zginął podczas konnego pojedynku stoczonego w Argos przeciwko pewnemu żołnierzowi. Ten jednak nie zranił nawet króla – zrobiła to jego… matka, która widząc syna w opresji, chwyciła dachówkę i rzuciła w stronę władcy, trafiając go w głowę. Pyrrus spadł z konia i prawdopodobnie złamał kark.

Na koniec wracamy w okolice Rzymu. Imperator Walerian I, który rządził w latach 253 – 260 naszej ery, został pojmany przez Persów. Przypuszcza się, że żył jeszcze parę lat jako więzień, a być może nawet służył jako podnóżek do wsiadania na konia dla króla Szapura I. Co jednak najgorsze, w końcu perski władca postanowił uczynić z imperatora przykład i uśmiercić go w jak najbardziej pokazowy sposób. Jedna z wersji mówi, że kazał wlać Walerianowi do gardła płynne złoto, inna zaś, że oskórował go i wypchał niczym myśliwskie trofeum. Tak czy inaczej, Walerian zginął straszliwą śmiercią.

Autor: Michał Procner - dziennikarz, publicysta, autor tekstów popularnonaukowych i beletrystyki. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Pasjonat historii naturalnej.

bCZMRvWE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCZMRvWW
KOMENTARZE
(49)
zyx
9 miesięcy temu
jej! niech tak giną wszyscy, którzy znęcają się nad ludem!
badacz
9 miesięcy temu
A w Polsce byli nie gorsi. Szlachcic Piekarski niedoszły zabójca Króla.Szarpali go rozgrzanymi do czerwoności szczypcami, póżniej poćwiartowali i na koniec prochy wsadzili w armatę i wystrzelili .Toć pomysłowi byli.Stąd teraz przysłowie:"cierpiał jak Piekarski na mękach"
bvb
9 miesięcy temu
no czyli jednym słowem=człowiek to najpodlejszy gatunek zwierzęcia
bCZMRvWX
to były czasy
9 miesięcy temu
Kiedyś przynajmniej tym przy władzy łby ścinano i kopano... dziś o taką rozrywkę bardzo trudno...
wesoły
9 miesięcy temu
mieli chłopy fantazje
Najnowsze komentarze (49)
ktoś
9 miesięcy temu
Niedługo i u nas tak będzie jak się nic nie zmieni i wszystko dalej będzie drożeć...
polak
9 miesięcy temu
Jaka dola czeka PIS i jego przywódcę biorąc pod uwagę łamanie prawa i afery.
miś
9 miesięcy temu
Dla niskopiennego proponuję wersję kaźni jaką August II Mocny kazał przygotować dla niejakiego Patkula, Inflantczyka - palce lizać.
george
9 miesięcy temu
masowe Należałoby jeszcze dodać zbrodnie Kościoła w Hiszpanii urządzane przez Dominikanów pod wodzą Tomasza Torquemady.
pamiętamy!
9 miesięcy temu
Święta Inkwizycja miała dużo więcej inwencji :))))), niech O2 opisze jak przed spaleniem na stosie znęcano się nad posądzanymi o czary, by przyznali się do kontaktów z Szatanem zanim ogień stosu nie oddzielił ich grzesznego ciała od niewinnej duszy- co już było wystarczająco okrutne i bestialskie, a czynione " w imię Boże" A gdzie pomniki ofiar katolicyzmu i ewangelizacji?
czas.....
9 miesięcy temu
A kulawy się śmieje !.
Amadeusz P
9 miesięcy temu
ciekawe jak skonczy......
wojtek
9 miesięcy temu
Czy ktoś to w ogóle czyta zanim wyedytuje? "Zabili przywódcę. Ugotowali go żywcem" To co on był Rademenes, miał 7 żyć?
bCZMRvWP
Uki
9 miesięcy temu
Co by nasz wielki władca nie brał przykładu bo ciężki nasz los.
BLACKMAN
9 miesięcy temu
wszyscy ludzie są dziećmi Bożymi!!! stworzonymi na Jego podobieństwo..... no chyba, ze faktycznie ma gdzieś zdecydowaną większość i oddaje ich na frajdę demonom....
myk historii
9 miesięcy temu
Autor mógł wspomnieć o Michale Piekarskim, który zamachnął się na Zygmunta III Wazę.. Mimo powszechnej wiedzy że był on postrzelony, za próbę zamachu został przykładnie ukarany...
pawel
9 miesięcy temu
jedna z wersji mówi ze Jaroszewicz miał pełną liste TW SB w sutannach +++
SwiatJestChor
9 miesięcy temu
Mozemy to kontynuowac na gwalcicielach, pedofilach, mordercach, psychopatach I innych nie normalnych ? Prosze prosze prosze 😀
Masskra 3
9 miesięcy temu
A nigdzie nie napisane ,że można zginąć gdy się człowiek zajezdza splacajac kredyt..to jest gorsze niż upadek z konia bo kredyt nigdy się nie kończy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić