aktualizacja 

Umierają z przepracowania. Alarmujące dane

11

Zjawisko zwane "karoshi" coraz częściej dotyka młodych japońskich pracowników.

Umierają z przepracowania. Alarmujące dane
(Shutterstock.com)

Pojęcie karoshi odnosi się do przypadków zgonów związanych z przeciążeniem pracą. Japońskie ministerstwo pracy rozróżnia dwa rodzaje karoshi: śmierć z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, oraz samobójstwa, które są wynikiem długotrwałego stresu psychicznego. Jak informuje Reuters, obywatel tego kraju przepracowuje przeciętnie 160 nadgodzin. W ciągu ostatnich 4 lat aż 45 procent osób, które odebrały sobie życie w wyniku przeciążenia pracą, było poniżej 29. roku życia.

W Japonii odnotowuje się rekordową liczbę roszczeń odszkodowawczych związanych z karoshi. Szacuje się, że rocznie z przepracowania umiera kilkadziesiąt tysięcy Japończyków. W kraju tym nie ma bowiem żadnych ograniczeń prawnych dotyczących czasu pracy.

Sekretarz generalny Narodowej Rady Obrony Ofiar Karoshi, Hiroshi Kawahito uważa, że oficjalne dane są zaniżone. Jego zdaniem rzeczywista liczba zgonów jest prawdopodobnie 10 razy wyższa od danych akceptowanych przez rząd. Władze Japonii nie są bowiem przychylne uznawaniu przypadków powiązanych z karoshi.

W ciągu ostatnich 10 lat nadużycia stały się powszechne. Niektóre firmy informują nowych pracowników, że ich płaca zawiera 80 nadgodzin. Jeśli nie podołają zadaniu, muszą zwrócić firmie pieniądze. Profesor Hirokazu Ouchi z Uniwersytetu Chukyo uważa, że wiele firm w Japonii zatrudnia pracownika na okres dwóch do trzech lat, ale nie inwestuje czasu ani pieniędzy w opiekę nad taką osobą. Niektórzy ludzie nie otrzymują nawet płacy minimalnej w ramach obowiązującego systemu.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić