Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

UOKiK poparł Ubera. "Nie eliminuje konkurencji"

12
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zabrał głos w publicznej dyskusji o "korzyściach i potencjalnych zagrożeniach" płynących z obecności usług przewozowych Uber w Polsce.

UOKiK poparł Ubera. "Nie eliminuje konkurencji"
(Youtube.com, abovethecrowd.com)

*Polski urząd poczuł się wezwany do tablicy. *Poddał więc analizie wpływ "pojawienia się na rynku platform internetowych kojarzących kierowców z pasażerami". Firmy przewozowe z rynków, na których pojawia się Uber, oskarżają przedsiębiorstwo o łamanie prawa i nieuczciwą konkurencję. Nieraz dochodzi do rękoczynów i bicia kierowców afiliowanych przy Uberze. Co na to UOKiK?

Innowacyjność Uber nie nosi znamion działań nastawionych na eliminowanie konkurencji. (...) W opinii UOKiK wejście przedsiębiorstwa Uber na lokalne rynki transportu osobowego w Polsce, jak również jego dotychczasowe funkcjonowanie, wpływa na rozwój konkurencji na tych rynkach, co ma pozytywne przełożenie na sytuację konsumentów - czytamy na stronie uokik.gov.pl.

Zdaniem Urzędu dzięki Uberowi konsumenci będą mieli do wyboru więcej usług. Z kolei firmy przewozowe zyskają, bo wobec większej konkurencji będą musiały podnosić jakość swoich usług. A poza tym, kto broni polskim korporacjom taksówkarskim naśladować Ubera?

Podstawowe technologie, które wykorzystuje Uber, nie są chronione patentami, możliwe jest zatem wykorzystanie tego modelu biznesowego przez konkurencyjnych przedsiębiorców, którzy mogą poddawać go dalszym modyfikacjom z korzyścią dla rozwoju konkurencji, a przez to konsumentów - zauważa Urząd.

UOKiK odniósł się do najczęstszych oskarżeń. Analiza porusza kwestię płacenia składek przez kierowców, obowiązku montowania taksometrów oraz obsługę reklamacji. W sprawie podatków Urząd odsyła do opinii Ministerstwa Finansów. Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kierowcy są zobowiązani płacić podatek z tytułu dochodu za usługi transportowe. Co innego Uber jako firma. Z reklamacjami nie ma problemu, bo "przedsiębiorca posiada odpowiednie zaplecze organizacyjne". Z kolei wywieszanie tabeli opłat czy montowania taksometrów nie jest konieczne, bo konsument jest chroniony przed nadużyciami.

W opinii UOKiK usługa Uber zapewnia nie mniejszy poziom ochrony przed (...) nadużyciami, gdyż wysokość opłat jest kalkulowana w oparciu o przejrzyste stawki i obiektywne parametry - stwierdza Urząd.

Urzędnicy ostatecznie zalecają dostosowanie polskiego prawa do nowego typu usług. Zaznaczają jednak, że zmiany regulacyjne powinny być "wyważone i adekwatne do skali identyfikowanych problemów". Chodzi o to, by konkurencji sprzyjać, a nie ją dusić.

Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
ja
6 lat temu
ej to tylko znow jak te farby z gownem reklama sponsorowana przez ubeka
Marcin Polak
6 lat temu
I co z tego że Uber jako firma działa w Polsce legalnie ? skoro kierowcy którym zleca wykonanie usług przewozowych to totalna lewizna ,nie mają licencji ,nie płacą ZUS i podatków ,a Uber szkoli ich jak omijać prawo wmawiając im że tak mogą , na widok ITD kierowcy Ubera dostają palpitacji serca i boją się 8 tyś zł kary za nielegalny przewóz osób, Uber omija Polskie prawo bo działa wyłącznie na zasadzie dostawcy aplikacji, i nie świadczy żadnych usług przewozowych , i tylko dlatego jest jeszcze legalny .
kiss.me.ass
6 lat temu
Bardzo dobrze !!! UBER powinien być na lotniskach, dworcach i przy największych marketach !!! Wywalić w pierony taryfiarzy oszustów... warszawskich cfaniaków co jadą z bambusem 2 km za 200 zł . Niech żyje UBER !!!!
Ewelinaemo
6 lat temu
Od niedawna kazdy kierowca Ubera w Polsce musi zalozyc firme (np. dzialalnosc gospodarcza) i zaplacic podatki : ZUS i podatek dochodowy do Urzedu Skarbowego. Uber wymusil te zmiany na wszystkich swoich kierowcach. Poza tym, przez specjalne oprogramowanie kilient otrzymuje rachunek za przejazd. Taksometr to przezytek taki sam jak fax... klient Ubera widzi gdzie jedzie, gdzie rozpoczal i gdzie skonczyl przejazd. Polskie prawo przewiduje wystawienie Faktury/Rachunku osobie prywatnej zamiast paragonu z kasy fiskalnej. Kazdy kierowca Uber od niedawna z automatu (przez apilkacje) wystawia fakture klientowi. Do tego musi przedstawic zaswiadczenie z Policji - ze ma nie wiecej niz 10 punktor karnych, a przewozic moze pasazerow samochodem nie starszym niz 8 lat ! Brawo Uber ! Brawo za pomysl, konsekwencje w dzialaniu i innowacyjnosc! Taksiarze bierzcie przyklad i wezcie sie do roboty !
sas
6 lat temu
Nie jestem za taksówkami, ale powinny być równe szanse.... taksówki płacą podatki, muszą mieć kasy fiskalne, badania kierowców itd.... To samo co inkubatory przedsiębiorczości, czemu odbywa się to kosztem innych firm ? firma z inkubatora ma niższe podatki, wykańcza działającą już firme płacącą cały podatek ot to jaka pomoc...
asa
6 lat temu
Uberowcy to oszuści niepłacący ZUSu. szara strefa . patologia .
asa
6 lat temu
Uberowcy to oszuści niepłacący ZUSu. szara strefa .
kamill
6 lat temu
I bardzo dobrze ze jest legalny, przynajmniej człowiek moze za dobre pieniadze podjechac gdzieś a nie tylko byc skazanym na taryfiarzy- oszustów, którzy patrza jakby tu pare km dorzucić okręzna droga zeby zarobić wiecej... chore, a teraz wielce skacza do gardła Uber-owcom bo nie chca stracic swoich posadek, nieroby jeb*ne !
123
6 lat temu
Uber najpierw wytnie konkurencję, a potem da stawki jakie mu się podoba. Ale ja mam i tak to gdzieś, bo ani "złotów" ani ubera nie lubię ani nie korzystam
marek
6 lat temu
stare rozklekotane skarbony nie są w stanie pobrać aplikacji :-) lepiej całą noc stać przed knajpą
erqttre
6 lat temu
Uber nie placi POdatkow - Junker to zorganizowal w Luxemburgu bedac Premierem, a strzeze tych zlodziejskich praktyk w UE niejaka Bienkowska, Komisarz Bienkowska, to ta co sie brzydzila praca za mniej niz 6 tys.zl. Goje sa od strzyzenia, nie od pyskowania.
www
6 lat temu
Czy kierowcy jako prowadzący działalność gospodarczą odprowadzają składki do ZUS-u ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić