Jan Muller| 

Ustrzelił radioaktywnego dzika. Bardziej skażonego nie było

58

Dawka promieniowania pozwalająca na bezpieczną konsumpcję przekroczona była 25 razy.

Ustrzelił radioaktywnego dzika. Bardziej skażonego nie było
(iStock.com)

W historii polowań w Szwecji to rekord. Zwierzę o wadze 45 kg zastrzelono podczas wyprawy do Tierp, we wschodnim regionie Uppland. Poziom napromieniowania wyniósł 39706 bekereli na kilogram. Szwedzkie normy zdrowotne dopuszczają 1500 bq/kg.

Myślałem, że zaraz umrę. On mógłby świecić w ciemnościach - myśliwy Roland Palm opowiedział magazynowi "Jaktrournalen", że pierwszy pomiar uznał za pomyłkę.

Promieniowanie odkrywane w mięsie dzikich zwierząt w Szwecji pochodzi to skutek Czarnobyla. Opad radioaktywny po katastrofie z 1986 roku skaził olbrzymie obszary Europy. Skandynawia była szczególnie dotknięta. Do dziś można w glebie znaleźć groźne ślady tamtej tragedii.

Paradoksalnie, napromieniowanych zwierząt przybywa. To skutek migracji stad na skażone tereny dotąd pilnowane. Dziki ryją w ziemi za jedzeniem i są przez to szczególnie podatne na przyswojenie radioaktywnych cząstek. Największym ich nośnikiem jest przysmak dzików, czyli trufle - zauważa pismo.

Szwecja udostępnia myśliwym darmowe testery promieniowania. Urzędnicy liczą, że w ten sposób będą w stanie monitorować ruch zatrutych zwierząt. Roland Palm i koledzy zabili w tym samym czasie dwa inne zwierzęta. Mięso jednego wskazało jedynie 170 bq/kg, drugiego 4000 bq/kg.

Zobacz także: Zobacz także: Dziki coraz bliżej ludzi. Atakują psy, kradną jedzenie i demolują podwórka

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić