o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Vincent Lambert jednak może żyć. Nieoczekiwany zwrot

227
Podziel się

Vincent Lambert nie zostanie odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Postanowił tak sąd apelacyjny w Paryżu. Kilka godzin wcześniej na odłączenie mężczyzny zgodził się Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Vincent Lambert miał umrzeć w tym tygodniu.

Vincent Lambert jednak może żyć. Nieoczekiwany zwrot
(East News)
bDAbNQfF

Vincent Lambert jest w stanie wegetatywnym. Znajduje się w nim od czasu wypadku motocyklowego w 2008 roku. 42-latek stał się symbolem konfliktu między zwolennikami i przeciwnikami prawa do eutanazji we Francji. W poniedziałek, po decyzji Trybunału w Strasburgu, lekarze zaczęli już odłączać mężczyznę od aparatury podtrzymującej życie. Miał jednak wciąż dostawać środki przeciwbólowe i uspokajające.

Nagle nastąpił nieoczekiwany zwrot. Paryski sąd orzekł, że Vincent Lambert nadal powinien być podtrzymywany przy życiu. 73-letnia Viviane, matka mężczyzny, podkreśliła, że to "wielkie zwycięstwo" w walce o egzystencję jej syna.

Znów będą go karmić i poić. Chociaż raz mogę być dumna z sądów – oświadczyła matka Lamberta, cytowana przez BBC News.

bDAbNQfH
Zobacz także: Zobacz też: Śpiewali i płakali. Najbardziej wzruszające nagranie z Paryża

Lambert samodzielnie oddycha i czasem otwiera oczy. Karmiony musi być jednak przez rurkę. Walka o jego życie trwa od kilku lat. W 2013 roku lekarze zarekomendowali, że Lambert powinien zostać odłączony od aparatury. Zgodzili się na to jego żona, sześcioro rodzeństwa i bratanek, ale przeciwni są rodzice oraz dwójka ich pozostałych dzieci.

Apel do prezydenta. W weekend rodzice 42-latka wystosowali list otwarty do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego poprosili o interwencję. Stwierdzili, że bez nawadniania ich syn wkrótce umrze. Macron odmówił interwencji, wyjaśniając, że decyzję o zaprzestaniu opieki podjęli lekarze po konsultacjach z żoną, która jest przedstawicielką prawną Lamberta.

bDAbNQfN

Manifestacja w obronie życia. W poniedziałek wieczorem ulicami Paryża przeszło kilkuset demonstrantów, którzy protestowali przeciwko odłączaniu Lamberta od aparatury. W pewnym momencie Jerome Triomphe, jeden z prawników jego rodziców, poinformował zgromadzonych o decyzji sądu apelacyjnego. Tłum zareagował wybuchem radości, a Triomphe krzyczał:

Vincent musi żyć! Vincent będzie żyć!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDAbNQfO
bDAbNQgi
KOMENTARZE
(227)
asia
2 lata temu
Ja nie chciałabym tak żyć, ani utrzymywać przy życiu męża czy dziecka w takim stanie. Co z tego, że oddycha, skoro jest tylko umysłem uwięzionym w zniszczonym ciele.
ada
2 lata temu
on dobrze wygląda , otwiera oczy. Powinni go dać do kliniki Budzik , może by się obudził .
twister
2 lata temu
Dopóki żyje jest nadzieja. Zastanawiam się czy ci wszyscy zwolennicy eutanazji tak ochoczo odłączali by swoje dzieci od maszyn podtrzymujących życie.
bDAbNQgj
an
2 lata temu
przecież nie wiadomo, czy nie myśli i czuje świadomie! Może jest tylko uwięziony we własnym ciele? Może to tylko niemoc nad własnym ciałem? To przestępców i morderców utrzymujemy przy życiu, a tego człowieka mamy skazać na śmierć? Niepojęte!
żywy
2 lata temu
Ja też nie chciałbym tak żyć, ale to nie daje mi prawa do zagłodzenia na śmierć człowieka, który tak żyje.
Najnowsze komentarze (227)
Dobrze być Po...
2 lata temu
Jak dobrze żyć w Polsce ! Tu nikt nie wyda na żyjącego człowieka wyroku śmierci tylko dlatego że samodzielnie się nie porusza i nie mówi . W Anglii oficjalnie pozbawili dziecko życia .U nas na szczęście tego zezwierzęcenia nie ma.
Adam
2 lata temu
Eutanazja to dość delikatny temat. Każdy tylko "ja bym nie odłączył bo coś tam". Warto czasami wejść w rolę TEJ osoby, nie osoby obok. Osobiście gdybym ja był w takim stanie jak on - ma jakieś bodźce, jednak reaguje (co widać na filmie), pomimo że ma bardzo ograniczony ruch, bardzo możliwe iż wszystko rozumie co się dzieje wokół, co się mówi do niego - mimo to, na jego miejscu wolałbym odejść. To jest życie? Nie, to nie jest życie, to tylko i wyłącznie wegetacja. Lata lecą, czasu się nie zatrzyma, on ma jakąś świadomość, lecz bardzo wątpię aby w najbliższych latach z medycyną poszło coś dalej i aby można było wyciągać ludzi z takiego stanu. "Żyć" to starości w takim stanie - KTO Z WAS BY TAK CHCIAŁ "żyć"?
Gg
2 lata temu
Po 11 latach sie nie obudzil. Nie ludzmy sie ze cos sie zmieni. A zona nie moze sobie zycua ilozyc na nowo
iva
2 lata temu
matka zadowolona? dla kogo podtrzymują jego życie? przecież nie dla niego! to egoizm jeżeli matka chce żeby żył tylko dlatego, że można go odwiedzać, bajer patrzeć na ukochaną osobę podłączoną do rurek, on na pewno nie chce takiego życia!
Ja
2 lata temu
Będzie żyć ale co to za życie...
ewa
2 lata temu
zawsze jest nadzieja,mamy takie przypadki z naszego Budzika-wybudzeni po latach śpiączki.Nie wolno zabijać gdy serce bije.
Iza
2 lata temu
No to całe szczęście że jest taka aparatura. Nie słyszałeś o przypadkach wybudzonych po latach? Vincent jest przytomny i samodzielnie oddycha. Zagłodzisz go?
Iza
2 lata temu
Sam gadasz jak warzywo obrane z rozumu. Sprowadzasz wszystko do sprawy kosztów. Żałosne. Życie ludzkie jest bezcenne.
bDAbNQgb
Iza
2 lata temu
Piszesz "moim zdaniem". Tutaj nie chodzi o czyjąkolwiek opinię, pogląd, tylko o obiektywny fakt bycia lub nie osobą. Bycie człowiekiem nie zależy od czyjegoś poglądu na ten temat albo od stanu zdrowia, wieku czy rasy. Wybijesz pacjentów kliniki Budzik? Są nieprzytomni a ich mózgi nie przetwarzają informacji. Bawisz się w Boga a to się jeszcze nigdy dla nikogo dobrze nie skończyło. Uśmiercanie chorego jest okrucieństwem i tchórzostwem oraz wymówką by się nim nie zajmować. To eugenika - eliminacja niesprawnych, głosisz herezje.
Iza
2 lata temu
To obrzydliwe moralnie że sprowadzasz czyjeś być albo nie być do sprawy kosztów i przerażające że potrafisz nazwać człowieka warzywem.
Samanta
2 lata temu
Mój tata,śmiertelnie chory, kiedy jeszcze mógł mówić prosił mnie o eutanazję.Cierpiał bardzo i nie było żadnej nadziei.A ja nie mogłam mu pomóc...Do dziś mam wyrzuty sumienia,że nie potrafiłam podjąć decyzji...Przepraszam,tato..
bb
2 lata temu
Co innego eutanazja, a co innego smierc z braku wody i jedzenia!Tak chceli go zabic-zaglodzic i dac umrzeć z pragnienia!To squ43ysynstfo na skalę światową!
PL
2 lata temu
Odłączyć wszystkich lewaków
nimb
2 lata temu
To straszna decyzja, ale to szacunek dla najbliżej osoby, bo to nie jest życie, to nawet nie wegetacja, bo to maszyny pracują za organizm. To zaspokojenie naszego egoizmu, ale dla rodziców to niewyobrażalne i trudno się dziwić.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić