Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

W niemieckich sklepach wcale nie jest taniej. Popularny mit obalony

56
Podziel się:

W badaniu przeprowadzonym dla money.pl sprawdzono ceny kilkudziesięciu najpopularniejszych art. spożywczych. Wychodzi na to, że 40 proc. z nich mamy droższych, a 60 proc. – tańszych. Najniekorzystniejsza dla nas różnica wynosi blisko 44 proc. i dotyczy produktu z kategorii słodycze. Za to w niemieckich sklepach te same płatki śniadaniowe kosztują ponad 140 proc. więcej. Największe rozbieżności odnotowały m.in. produkty sypkie i żywność przetworzona.

W niemieckich sklepach wcale nie jest taniej. Popularny mit obalony
(iStock.com)

Badanie wykazało, że 12 produktów ma wyższą cenę w Polsce niż w Niemczech. Najbardziej zauważalne różnice na naszą niekorzyść widać w przypadku Duplo – 43,6 proc., a także Kinder Maxi King – 39,5 proc. Sebastian Starzyński, prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA, uważa, że oba te artykuły są w Polsce traktowane jako słodycze z wyższej półki cenowej.

Następna różnica dotyczy produktu Hipp obiadek dla dziecispaghetti bolognese – 39,3 proc.. Żywność przetworzona dla najmłodszych to szczególny rodzaj artykułu. Najważniejsze jest to, aby zdobył on zaufanie rodziców i był chętnie jadany przez ich pociechy. Jeżeli jest wysoki popyt na tego typu towar w danym kraju, np. z powodów smakowych, to oczywiście jego cena może być wyższa – stwierdza dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Dość wysoką rozbieżność zanotowała też czekolada Latte Macchiato Schogetten – 37,6 proc. Jest to dla nas nowość, która dopiero buduje swoją pozycję na polskim rynku. Jeśli producentowi i sieciom handlowym uda się osiągnąć wysoki poziom cenowy, to będą dzielić się zyskami. Ceny mogą spaść z czasem, gdy wzrośnie konsumpcja w Polsce. I to jest bardzo prawdopodobny scenariusz.

Nieco mniejszą różnicę na naszą niekorzyść odnotował wyrób, który jest dłużej na polskim rynku – Toffifee – 35,2 proc. Można się spodziewać, że rozbieżność utrzyma się na tym poziomie. W Polsce ww. artykuł jest często traktowany jako bombonierka i to pozwala sprzedawać go drożej – przewiduje prezes Starzyński.

Pozostałe, niekorzystne dla nas rozbieżności były już nieco poniżej 20% proc. Wśród nich należy wymienić dwa różne kremy czekoladowo-orzechowe – Twix oraz Bounty – po 19,4 proc. Ta sama różnica może być związana z tym, że oba produkty pochodzą od jednego producenta.

Z kolei wśród produktów, które są droższe w Niemczech niż u nas, głównie należy wymienić Lion płatki śniadaniowe – 140,2 proc, groszek Bonduelle – 110,3 proc., a także płatki śniadaniowe Nesquik – 101,9 proc. Tak duże różnice cenowe mogą wynikać z wielu czynników, m.in. z popularności danego artykułu. W Niemczech producenci mogli wykreować modę na jedzenie konkretnego produktu zbożowego. Jednak każdy przypadek wymaga osobnego studium – zaznacza dr Faliński.

Źródło: mondaynews.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MondayNews
KOMENTARZE
(56)
m
4 lata temu
a jakieś inne produkty niż słodycze...? :D
Moni
4 lata temu
Przecież wiadomo, że np. Kinder to produkt niemiecki, to na ich rynku będzie tańszy niż w Polsce. W Niemczech drogie są ciastka i pieczywo z piekarni. Tani chleb jest w sieciówkach. Droższe są także wędliny.Ogólnie biorąc pod uwagę zarobki u nas jest drożyzna, a tam jest względnie tanio.
gnago
4 lata temu
No i pominęliście odmienny skład produktów o tej samej nazwie i gramaturze. Zatem załgane
Tadeusz
4 lata temu
Dopasowywanie cen jest przestępstwem i tyle !!! Produkt powinien kosztować tyle żeby pokryć koszt towaru wyjściowego plus USTALONY zysk jak i marża dla handlu i na tym koniec zwłaszcza żywność a nie kombinowanie i wykorzystywanie klienta jako ostanie ogniwo do bezkresnego napychania kabz !
gosc
4 lata temu
Polak zarabia 1000 zł Niemiec 1000 euro w Polsce paliwo jest po 5 zł w Niemczech po 1 euro a moze by tak zrobic Polak zarabia 1000 zł i paliwo po 1 zł albo Polak zarabia 4000 zł a paliwo po 5 zł pozdrawiam
hey
4 lata temu
info dla nierozgarniętych
Terek
4 lata temu
Żywność jest tańsze byłem widziałem a poza tym Niemcy dużo lepiej zarabiają
i tyle na tem...
4 lata temu
Zadajmy sobie pytanie , gdzie pracujemy ? euro i złotówki zamieńmy na np. jednostki i zarabiamy ich 1400 : Niemcy , masło 1,90 jednostki Polska , masło 7,50 jednostki (to chyba stara cena) Nie no , rzeczywiście , mit obalony. Propaganda PiS-ska!
CNNNC
4 lata temu
Znajoma mieszka w Niemczech i mowi ze jest taniej . Ona wie co mowi bo sama robila zakupy w Polsce i w Niemczech . Oprocz tego duzo wiecej zarabia
wm
4 lata temu
bo w Polsce nikt nie chce zarobić 10 000 -> przez dwa lata szukałem chętnego do praca porobili od 2 dni do tygodnia i koniec . niechce sie robić bo to : -oj zacięzko, -oj janieumie (bo nikt go nieuczy he a w dodatku inni odrazu potrafią ,no k..)- oj ja niedam rady nasiłownie po pracy-tu nie powiem dostałem największego zonka i w Polsce można zarobić 2000€ po podstawówce trzeba tylko chcieć
Kierowca
4 lata temu
Tak zarabia się mniej w Polsce, ale i produkty są innej jakości, mają inny skład jeżeli są sprzedawane w Polsce czy w Niemczech różnią się różnież smakiem, producenci dzielą produkty na rynki na które są wysyłane nawet w tym samym sklepie w różnych krajach ten sam produkt różni się, i to oczywiście na nie kożyść Polski
cf
4 lata temu
co mi wciskasz marny autorżyno o tym że u nas kraina miodem i wafelkiem płynąca
Groszek2166
4 lata temu
Porównajcie zarobki w Niemczech i w Polsce i wtedy co się kupi za Polska wypłatę a Niemiecka wypłatę tym bardziej że biorąc pod uwagę dobra prace będąc w związku małżeńskim znając język Niemiecki w stopniu komunikatywnym a nie podając zarobki bez znajomości języka a zarobki się różnią biorąc pod uwagę Hamburg zarabia się od 2000 e przy klasie 3 ( nie mówię o klasie 1 dla singli bo to nie oplacalne zarobki niskie ) to stać na wygodne życie sam wyjechałem bo w Polsce najniższa krajowa zarabialem pracując z niezbyt dobrymi warunkami a jak się nauczy języka i się chce pracować to można żyć godnie z fajnym mieszkaniem dużym i utrzymać dzieci i auto ( i mowa o Niemieckim szefie a nie Polskim ) stawka godzinowa a wartość towarów bez porównania w Niemczech stawka godzinowa co roku idzie w górę a w Polsce idą w górę tylko opłaty
Artur
4 lata temu
A jaka jest średnia płaca w Niemczech? Ale perfidna Goebelsowa manipulacja!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić