W sieci pojawiło się 21 z 23 orzeczeń TK. Spór między sędziami a rządem trwa

40

W cyfrowych wydaniach Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego ukazały się wyroki opublikowane na podstawie ustawy z 22 lipca o Trybunale Konstytucyjnym. Nie ogłoszono jednak orzeczeń z 9 marca i 11 sierpnia, które dotyczyły ustaw o TK.

W sieci pojawiło się 21 z 23 orzeczeń TK. Spór między sędziami a rządem trwa
(PAP, Rafał Guz)

Ustawa właśnie weszła w życie. Jej 89. artykuł brzmi: "W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy ogłasza się rozstrzygnięcia Trybunału wydane przed dniem 20 lipca 2016 r. z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, z wyjątkiem rozstrzygnięć dotyczących aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą".

Trybunał orzekł wcześniej o niekonstytucyjności wielu przepisów ustawy. Dla jego sędziów art. 89 nie istnieje, więc rząd opublikował 21 orzeczeń TK bez jego aprobaty. Redakcja rmf24 podkreśla, że konflikt zaogniło zwłaszcza zawarte w nim sformułowanie „wydane z naruszeniem przepisów”. Według członków Trybunału rząd przyznał w nim sobie prawo do wybiórczej publikacji jego wyroków.

Publikacje mogą tylko zaognić spór. Rząd nie opublikował dwóch kluczowych dla konfliktu wyroków: kwestionującego uchwalonej w grudniu przez Sejm nowelizacji o ustawy TK oraz stwierdzającego niekonstytucyjność wielu zapisów nowej ustawy o TK. Tym samy obywatelom zostały udostępnione tylko te wyroki, które już zapadły i nie dotyczą TK.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić