#wolnoscdlamalpy Prawa autorskie do selfie?

Niezwykły proces o prawa autorskie. PETA pozwała fotografa Davida Slatera w sprawie fotki sławnego makaka.

#wolnoscdlamalpy Prawa autorskie do selfie?
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

Według obrońców praw zwierząt to małpka zrobiła sobie zdjęcie. PETA twierdzi, że to jej należą się prawa autorskie do tej fotografii. Według nich fotograf nie powinien widnieć jako autor zdjęcia, jego rola ograniczyła się tylko do ustawienia aparatu.

PETA chce otrzymać nakaz sądowy. Dzięki niemu wszystkie dochody ze zdjęcia trafią do rąk sześcioletniej małpki o imieniu Naruto oraz innych makaków żyjących w rezerwacie na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (gdzie zostało zrobione sławne selfie).

David Slater w emailu do dailymotion podkreśla, że to on ustawił wszystkie parametry zdjęcia. Napisał, że rola małpki ograniczyła się tylko do wciśnięcia spustu migawki. Przez cały czas aparat miał być ustawiony na statywie, który trzymał David. W dalszej części emaila Slater napisał, że chce żeby prawa autorskie odziedziczyła po nim 5-letnia córka, a zarobione pieniądze chce przeznaczyć na jej studia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić