Wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego

7

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego. Uczniom najsłabiej poszła matematyka, lepiej wypadł język polski i języki obce.


Wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego
(Agencja Gazeta, Grzegorz Skowronek)

Szczegółowe wyniki będą dostępne 22 sierpnia. Ale od 17 czerwca na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowane są wstępne wyniki egzaminu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie między innymi z zadaniem egzaminu z języka polskiego. Test ten sprawdzał odbiór tekstów kultury i wykorzystanie zawartych w nich informacji. Większości gimnazjalistów bez problemów zdała także historię. Gimnazjaliści zdalali rówież egzaminy z przedmiotów scisłych. W matematyce musieli się wykazać zdolnością odczytywania i wykorzystywania informacji z wykresu, a z fizyki umiejętnością posługiwania się pojęciem przyśpieszenia do opisu ruchu.

*Gimnazjaliści najlepiej poradzili sobie z językami obcymi. * Przystępujący do egzaminu z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz włoskiego na poziomie podstawowym, najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań sprawdzających znajomość funkcji językowych. Dla zdających język francuski i hiszpański najłatwiejsze okazały się zadania z zakresu rozumienia ze słuchu. Na poziomie rozszerzonym uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego, rosyjskiego oraz włoskiego najlepiej poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Egzamin wskazał również dziedziny, które gimnazjaliści opanowali słabiej. W części humanistycznej z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiedzy z zakresu świadomości językowej, a z historii i wiedzy o społeczeństwie zadanie dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie wymagające zastosowania twierdzenia Pitagorasa.

*Problemy były także w egzaminach z języków obcych. *W trzeciej części egzaminu na poziomie podstawowym uczniom zdającym język angielski, niemiecki oraz włoski, największą trudność sprawiły zadania sprawdzające umiejętność stosowania środków językowych. Na poziomie rozszerzonym we wszystkich językach obcych nowożytnych, poza językiem rosyjskim, największą trudność sprawiło gimnazjalistom rozwiązanie zadań sprawdzających umiejętność stosowania środków językowych. Z kolei uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu z języka rosyjskiego, najsłabiej opanowali umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Słabsze strony absolwentów gimnazjum to gramatyka języka polskiego polskiego. Jednak gimnazjalistom najgorzej poszła matematyka - wspólny wynik to 49 procent. Niewiele lepsze wyniki z przedmiotów przyrodniczych i historii. Język polski - głównie zadania zamknięte - poprawnie rozwiązało 69 procent zdających. W testach z języka obcego - najsłabsze wyniki są z niemieckiego - 57 procent, najlepsze - z francuskiego: 8 procent. Niepokojący jest jednak widoczny rozdźwięk w testach z języków obcych w miastach i na wsiach, gdzie wyniki są o wiele słabsze.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W kwietniu, do egzaminu przystąpiło około 354 000 uczniów klas III. Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części. Pierwsza część humanistyczna obejmowała zadania z historii, wiedzy społeczeństwie oraz z języka polskiego. W drugiej części matematyczno-przyrodniczej uczniowie rozwiązywali zadania z chemii, fizyki, geografii i matematyki. Trzecia część to zadania z wybranego języka obcego nowożytnego albo tylko na poziomie podstawowym, albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić