Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
W.B.
|

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne. "To ryzyko roznoszenia koronawirusa"

32
Podziel się

Sejm w piątek, 3. kwietnia, będzie zajmował się projektem ustawy, która ma wprowadzić możliwość głosowania korespondencyjnego w zbliżających się wyborach. To może być jednak idealna okazja do tego, aby roznosić koronawirusa.

Obsługę korespondencyjnych wyborów ma w całości zapewnić Poczta Polska
Obsługę korespondencyjnych wyborów ma w całości zapewnić Poczta Polska (East News, Stanislaw Bielski/REPORTER)
bEIPNFuJ

Prawo i Sprawiedliwość bardzo mocno naciska na to, aby wybory prezydenckie odbyły się zgodnie z planem. Ich oficjalny termin to 10. maja, jednak zdecydowana większość społeczeństwa polskiego opowiedziała się za tym, aby przesunąć je na kolejny rok. Za takim rozwiązaniem było aż 77,4 proc. obywateli.

Do Sejmu trafił projekt ustawy zakładający przeprowadzenie wyborów wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Zakłada on, że do mieszkań wszystkich osób uprawnionych do głosowania dostarczony zostanie pakiet wyborczy, a następnie będzie on zdalnie odebrany. O całość procesu logistycznego ma zadbać Poczta Polska.

Głosowanie korespondencyjne to ryzyko roznoszenia koronawirusa

To wyzwanie, z jakim Poczta Polska (PP) nie zmierzyła się jeszcze nigdy. Jeżeli projekt ustawy przejdzie na piątkowym posiedzeniu, oznaczać to będzie, że PP będzie musiała zorganizować dostawę pakietów do ok. 30 milionów Polaków. A potem te pakiety jeszcze odebrać. Oczywiście wszystko to odbywać się musi za potwierdzeniem doręczenia/odbioru.

bEIPNFuL

W sytuacji gdy trzeba byłoby dostarczać karty wyborcze za potwierdzeniem odbioru, ryzyko jest ogromne. Nie chodzi nawet o samych listonoszy, ale mieszkańców, którzy mogą się obawiać kontaktu z doręczycielem. To ryzyko roznoszenia koronawirusa - przestrzega Sławomir Redmer, szef związku OPZZ Pracowników Poczty Polskiej.

Zdaniem osób zarządzających Pocztą Polską, spółka ma moce przerobowe, aby obsłużyć wybory korespondencyjne. Ciężko jednak oceniać, czy są to przewidywania realistyczne, bowiem skala działalności dla PP jest absolutnie historyczna.

W ubiegłorocznych jesiennych wyborach parlamentarnych (frekwencja sięgała 61,7 proc.) udział wzięło ponad 18 mln osób. W tym na głosowanie korespondencyjne zdecydowało się 1571 z nich. PP dostarczyła więc ledwie niecałe 0,009 proc. wszystkich głosów - wylicza "Rzeczpospolita".

bEIPNFuR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEIPNFvm
KOMENTARZE
(32)
apis
2 lata temu
kaczyński sasin morawiecki ,szumowski, suski ,kalita ,milewski,macierewicz i reszta pisowskiej zarazy niech roznoszą i zbierają - może ich koronarirus zainfekuje - daj boże i będzie święty spokój-od morderców w sposób naturalny
jak
2 lata temu
Obecny prezes Poczty podal sie dzis do dymisji , widocznie nie chcial wysylac listonoszy na rzez, wybrali juz pisowa marionetke
ewa
2 lata temu
Dyrekcja poczty polskiej podejmie się każdego wezwanie mają od tego ludzi o których wogóle nie dbaja , którzy bojąc się o pracę będa pracować ryzykując życiem jak jest to dzisiaj . A Pan prezes w swoim gabinecie bezpieczny zero kontaktu z ludźmi.Panie prezesie my chcemy żyć
bEIPNFvn
SuperGość
2 lata temu
Szwagierka z Warwick głosowała korespondencyjne w ostatnich wyborach do Izby Gmin na Wyspach i twierdzi, że gdyby miała jechać 5 mil do najbliższego punktu wyborczego to by je sobie odpuściła. Tak, że wybory korespondencyjne w landach niemieckich to żaden ich patent. A gdy chodzi o obawy przed przyjściem zarażonego listonosza to u nas rozwiązał ta sprawę sąsiad który zbił mu twarz za nadgorliwość z przynoszeniem korespondencji do jego 24 letniej małżonki tak, że teraz wszystko wrzuca tylko do skrzynek. Nożna? MOŻNA
xxxx
2 lata temu
co tam ludzie wymysły pisu najważniejsze
asa
2 lata temu
szans nie macie totalno lewackie świnie dlatego tak kwiczycie !
asa
2 lata temu
szans nie macie totalno lewackie świnie dlatego tak kwiczycie !
asa
2 lata temu
totalno lewackie świ nie jeśli możecie iść do sklepu kupić chleb to możecie iść na wybory !
Dr Judym
2 lata temu
Za chwilę będzie artykuł że zakażenie przenosi się przez internet .... a źródło zakażenia jest w opozycji.
SuperGość
2 lata temu
Jeżeli ma nie być wyborów w punktach wyborczych ani korespondencyjnych a termin przeniesionych wyborów ma być Bóg wie kiedy, to lepiej od razu zostawić Dudę na następnych 5 lat i nie zawracać nam głowy przepychankami polityków
samozwaniec
2 lata temu
Kaczyński, mało ci krwi brata na swoich rękach!!? Chcesz mieć też krew Suwerena na rękach!!!?
Polak
2 lata temu
Jestem zameldowany gdzie indziej niż mieszkam jak 90% ludzi w moim wieku wynajmuje mieszkanie to specjalnie mam do mamy pojechać po polecony?
75+
2 lata temu
Tony papieru-makulatury...kto to będzie nosił. Na list czeka się tydzień, która poczta "przerobi" tę makulaturę w jeden dzień? Kto to odbierze ode mnie jak nie wolno mi wychodzić z domu?
bEIPNFvf
MOHER
2 lata temu
MÓJ PIES BIEGA SZYBCIEJ OD DOSTARCZYCIELA KORONOWIRUSA.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić