REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Michał Nowak10.01.19 (17:38)

Wygnali matkę, bo miała okres. Kobieta i jej dzieci nie żyją

W Nepalu zmarła 35-latka i jej dwóch synów. Ich śmierć to następstwo zwyczaju, według którego dziewczynki i kobiety muszą podczas okresu spać osobno w tzw. „chatce menstruacyjnej”.
Policja z Nepalu

Amba Bohora musiała opuścić swój dom w środku zimy. W czasie, gdy temperatura spada poniżej zera. Kobieta oraz jej 7- i 9-letni synowie schronili się na noc w prowizorycznej „chatce menstruacyjnej”. Rano okazało się, że nie żyją.

Trwa wyjaśnienie okoliczności ich śmierci. Podejrzewamy, że cała trójka zatruła się dymem – powiedział w rozmowie z CNN przedstawiciel lokalnej policji Uddhab Singh Bhatt.

REKLAMA

Chciała ogrzać chatę. Ślady na miejscu zdarzenia wskazują na to, że kobieta rozpaliła w niej ognisko. W nocy zajęły się od niego koce, z których zaczął wydzielać się dym.

Zakazany zwyczaj zwany chhaupadi. Został on zdelegalizowany w 2007 roku, jednak w wielu nepalskich wioskach wciąż jest praktykowany. Władze kraju przyznają, że aby to zmienić niezbędne jest edukowanie mieszkańców. Za zmuszanie do rytuału grożą 3 miesiące więzienia lub grzywna w wysokości ok. 30 dol.

Kobiety w czasie okresu uważane są za nieczyste. Mają w tym czasie zakaz dotykania innych osób. Nie mogą również dotykać jedzenia, które będą jedli inni członkowie rodziny, bydła a nawet książek.

PAP
Nepal

Rząd rozważa wyburzenie wszystkich „chatek menstruacyjnych”. Przeważnie są one bardzo prowizoryczne, nie posiadają ogrzewania i wentylacji, a rozpalanie w nich ognia, co podczas zimy w Himalajach jest niezbędne, to zawsze ryzyko.

To nie pierwszy taki przypadek. W Nepalu nagłaśnia się śmierci związane z praktykowaniem chhaupadi. Było ich wiele. Przeważnie następuję na skutek ataku dzikich zwierząt, zamarznięcia lub zatrucia dymem.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Polskie domy na Dachu Świata

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij