o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Zakonnice "ze szczególnym okrucieństwem" znęcały się nad chorymi dziećmi?

55
Podziel się

Prokuratura Okręgowa z Nowego Sącza prowadzi śledztwo w sprawie zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek, które miały znęcać się nad niepełnosprawnymi dziećmi z Domu Pomocy Społecznej w Białce Tatrzańskiej.

Zakonnice "ze szczególnym okrucieństwem" znęcały się nad chorymi dziećmi?
(Shutterstock.com)
bDRNukid

Do maltretowania podopiecznych w zakonnym ośrodku mogło dochodzić już od dłuższego czasu. Prokuratorzy wraz z policjantami z Zakopanego od kilku miesięcy prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Sprawa wyszła na jaw, gdy pracująca tam osoba świecka powiadomiła organy ścigania.

W kwietniu tego roku dostaliśmy sygnał, że w Białce dzieje się coś złego. Wstępne ustalenia policji potwierdzały nasze obawy. Dlatego, zważywszy na wagę sprawy, zdecydowaliśmy się na przekazanie jej wyższej instancji, czyli Prokuraturze Okręgowej w Nowym Sączu. To ona teraz prowadzi śledztwo - mówi Barbara Bogdanowicz, prokurator rejonowa z Zakopanego w rozmowie z "Gazetą Krakowską".>

Dokładna liczba poszkodowanych nie jest jeszcze znana. Jednak ze wstępnych ustaleń wynika, że siostry miały znęcać się przynajmniej nad pięcioma osobami z kilkudziesięciu mieszkających w ośrodku.

bDRNukif

Podejrzewamy, że w Domu Pomocy Społecznej, gdzie leczeni są niepełnosprawni chłopcy i mężczyźni, dochodziło do aktów znęcania się nad pacjentami. Maltretowanie miało charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny i określiliśmy je jako popełnione ze "szczególnym okrucieństwem". Sprawa jest jednak na tak początkowym etapie, że nikomu nie postawiliśmy jeszcze zarzutów - mówi Michał Trybus, prokurator okręgowy.

"Nie mogę tego ani potwierdzić, ani temu zaprzeczyć". Siostra Grażyna Gacek, zakonnica kierująca DPS w Białce, odpiera zarzuty.

Swoje stanowisko objęłam dopiero kilka dni temu. Tylko słyszałam o tych zarzutach. Mogę tylko za to przeprosić i zapewnić, że osoby, wobec których są jakieś podejrzenia, już w Białce nie pracują. Nie wiem, gdzie są obecnie - twierdzi siostra.

"Misją Domu jest pomoc dzieciom, które nie są w stanie samodzielnie zaradzić swoim potrzebom życiowym". Jednak wiele wskazuje na to, że życie mieszkających tu niepełnosprawnych dzieci i osób dorosłych mogło przypominać koszmar. Jeśli zarzuty się potwierdzą, winni będą odpowiadać z paragrafu 207 Kodeksu Karnego. Zarzut ten zagrożony jest karą od roku do 10 lat więzienia.

bDRNukil

Autor: Sylwia Owca

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDRNukiG
KOMENTARZE
(55)
jarek.a
5 lata temu
Takie rzeczy się dzieją, niestety, nie tylko w przybytkach prowadzonych przez zakonnice. Także w domach dziecka, domach pomocy społecznej, zakładach psychiatrycznych i innych tego typu miejscach. Tam, gdzie są słabi, niedołężni lub bezwolni, można z nimi zrobić wszystko. Co jakiś czas wypływają tego typu sprawy, ale myślę, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej...
John
5 lata temu
Wypowiedź bez agresji. Proszę zobaczyć jaki przeszkolony personel jest w placówkach świeckich a jaki w zakonach. W normalnych placówkach muszą być osoby chociażby po szkole pielęgniarskiej. Zakonnice niestety nie mają obowiązku takiego przeszkolenia. Czy ktoś to sprawdza? Nie. Jestem katolikiem, czynnym, ale dziecka bym nie powierzył żadnej kościelnej instytucji. ŻADNEJ. Przepraszam, ale jestem nieufny. Moje zaufania do instytucji Kościoła zostało przez ostatnie lata mocno nadszarpnięte i jak mi się coś nie podoba to mówię o tym otwarcie. Liczba znajomych przez to może i spada, ale zostają Ci coś warci. Aha nie jestem z KODu, PO, PISu, PSLu czy innego ścierwa politycznego, więc proszę odpuścić sobie wylewanie żalu w tym kierunku. Celowo nie użyłem beznadziejnego słowa hejt, bo jak można nazywać sprzeczność zdań nienawiścią?! Chyba tylko w Polsce jest takie bezmózgowe zapożyczanie słów obcojęzycznych bez ich rozumienia. Dobranoc
mari
5 lata temu
Celibat został wprowadzony z powodu zachłanności kleru. Teraz majątki mają ale i dewiacje spowodowane celibatem. Zakłamana nacja.
bDRNukiH
olo
5 lata temu
sprawa zostanie zamieciona pod dywan .Nasza władza nie da krzywdy zrobić batmanom na 100%
stan
5 lata temu
Nie wiem jakim cudem oddaje się chorych pod opiekę osób, które ani nie mają przygotowania pielęgniarskiego, medycznego, i w ogóle wychowawczego?! Niby udzielany jest im kredyt zaufania, że zakonnica, że powołanie, bzdura są to kobiety, które same ze sobą mają problemy i nie potrafią się odnaleźć w świecie realiów, a co dopiero nieść pomoc innym
Najnowsze komentarze (55)
sell13
5 lata temu
czlowiek czlowiekowi wilkiem , a ta watykanska mafia ma w tym ogromny udział; slepi i glusi moga dalej z ta mafia szaleć ; ja od VI klasy podstawówki mam ich w duuuuuuuuszy.
wert
5 lata temu
Kolega i znajoma byli wychowywani przez zakonnice. Kolega po 40ce, znajoma po 60ce. Oboje mają taką traumę i takie problemy emocjonalne, że aż szkoda na nich patrzeć. Kto ma taką władzę nad słabszym i uzależnionym, często jej nadużywa.
niku
5 lata temu
Zapewne tych złych czynów dopuścili się uchodźcy bo przecież żaden katolik nie byłby zdolny do krzywdzenia innych... co nie?
canon2
5 lata temu
Nie zgodze sie ze w kazdym dpsie tak wyglada opieka. Jest to bardzo kzywdzace dla mnie.Pracuje w dpsie od 10 lat z mezczyznami niepelnosprawnymi intelektualnie. Bywa ciezko ale jestem dumna ze pracuje we wzorowym domu w krorym spokojnie moglabym umiescic swojego ojca. Nie kazdy pracownik jest tyranem i oprawca.
ANTCZARNASUKI...
5 lata temu
to ,.........wysłanniczki ...kościoła, boga...cóż takie osoby mogą wiedzieć dogłębnie o wychowywaniu i opieką nad dziećmi, które im są jak "przedmioty", które nie są matkami....reprezentaNci kościoła...to rozpusta w pełni tego słowa znaczeniu...niech zarobią na swoje potrzeby, rozpustę, a niech nie KLEPIĄ PO DUPIE MŁODYCH DZIEWCZYNEK, CZEGO JESTEM ŚWIADKIEM
gość
5 lata temu
Już od programu pokazanego w "Uwadze"na tvn jakiś czas temu zmieniłam stosunek do zakonnic opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi,pokazane było jak zakonnica okłada takie biedne dziecko a potem bez zażenowania się tego wypiera,od tej pory nienawidzę zakonnic ,a tu proszę znów taka sytuacja ma miejsce!!! brak słów,dokąd ten świat zmierza?samo zło!!!
Adaś
5 lata temu
Jak nie zakonnica sadystka to ksiądz homoseksualny! ale cóż oni błądzą przecież są ludźmi! lecz jak zwykły człowiek coś zrobi nie tak to jest wyrzutkiem społeczeństwa ba nawet wyrzutkiem kościoła bo to nie człowiek to wcielony diabeł
KATOLIK bez s...
5 lata temu
Są Ludzie i ludziska, są Zakonnice i zakonnice, są Matki i matki i są Ojcowie i ojcowie. To, ze założy habit czy sutannę lub inny strój np. Rycerzy Jana Pawła II to nie znaczy że jest człowiekiem dobrym i dzieckiem Bożym. Znam przypadki, że są okropnymi siostrami i kapłanami czy też udają że są katolikami.
bDRNukiz
Abp.
5 lata temu
Zakonnice znęcające się nad dziećmi , to nie skandal , to norma !
annaadamska65
5 lata temu
jestem matka niestety niezyjacego juz niepelnosprawnego syna, tym bardziej boli mnie fakt ,ze osoby ,ktore powinny emanowac szczegolnie miloscia jaka pokazal Jezus pastwily sie nad slabszymi !!! WSTYD!!!!! i niech Was nie tylko prokuratura osadzi ,ale i Stworca!
marta
5 lata temu
przypomniała mi się książka którą czytałam dawno temu..."Drewniany różaniec",ale podejrzewam,że to co wyprawiało się w Białce było dużo gorsze.
weee
5 lata temu
kobiety zawsze sie wyzywaja gdy maja do czynienia ze slabszymi...
Asd
5 lata temu
Trzena organizowac wiecej festynow na ktorych sie pokazuje jakie zakonnice sa zajebiste I wyluzowane
lol
5 lata temu
zaraz zamiotą sprawę bo to ich ludzie i włos z głowy im nie spadnie a dzieciaki mają pamiątke na całe życie w głowie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić